Na novinarsko pitanje kako komentira današnju izjavu predsjednika Europske komisije Jose Manuela Barrosoa da je europskoj monetarnoj uniji, u onom obliku u kojem je stvorena, istekao rok trajanja ministrica i potpredsjednica Vlade rekla je kako Hrvatska ne treba strahovati.
"Europska monetarna unija uvodi višu razinu integracije na četiri razine, a što se Hrvatske tiče to će na dnevnom redu biti tek nakon pet godina. Nakon ulaska u EU Hrvatska će zadržati kunu kao sredstvo plaćanja i nećemo se gurati u euro sve dok apsolutno ne budemo imali konkurentno gospodarstvo i dok ne budemo sigurni da u ti uvjetima možemo prosperirati, rekla je
Pusić.
Pročitajte i ovo
kolekcionarski pogodci
Ove kovanice mogu vam donijeti i do 25.000 eura, tajna je u njihovoj nesavršenosti
JOŠ SU ČETIRI KRITERIJA
U završnoj smo fazi: Stručnjak otkriva kad bi Hrvatska mogla kunu zamijeniti eurom, kao i kakvu bi prednost mogli ostvariti građani
Kako je istaknula, u prošlosti se na to više gledalo kao na neku vrstu trofeja, prvo da su zemlje ušle u EU, a drugo da su prihvatili euro, ali nije tako. Bolje je ići polako, pripremiti se solidno i tek onda preuzeti obveze“, rekla je.
>> Informiranje o EU fondovima može biti zabavno! Evo kako!
Pusić je ponovila i kako je „novac koji Hrvatskoj stoji na raspolaganju u sedmogodišnjem proračunu 15 puta veći nego novac koji je Hrvatska mogla koristili iz predpristupnih fondova koji nismo iskoristili zato što nismo bili pripremljeni. Za prve dvije godine imamo predviđeno milijardu i 800 milijuna eura, a vrijeme za korištenje tog novca nam je ograničeno. Ako se ne pojavimo s idejama te novce će iskoristiti neke druge zemlje“, rekla je Pusić.
Pusić je u Bjelovaru podržala HNS-ove kandidate na lokalnim izborima u gradu i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, kandidata za gradonačelnika Antuna Korušeca i za župana Damira Bajsa.
Pusić je večeras bila i u Koprivnici gdje je podržala kandidate HNS-a i koalicijske partnera na lokalnim izborima. Susrela se s koalicijskim kandidatom za župana Darkom Ledinskim te kandidatkinjom za gradonačelnicu Koprivnice Vesnom Želježnjak.
Sastala se i s rektorom Medijskog sveučilišta Marinom Milkovićem te je dio vremena provela u razgovoru sa studentima, a nakon toga je održala predavanje “EU i perspektive razvoja"
Kako je rekla, u uvjetima gospodarske krize hrvatski građani ulaze u EU s manje euforije, ali racionalnije, gledajući što su prednosti i kako ih mogu iskoristiti.
Kao argument za nepotrebno strahovanje poljoprivrednika istaknula iskustvo poljskih seljaka koji su bili najveći protivnici ulaska svoje zemlje u EU. "Danas su ti isti seljaci najčvršća jezgra podrške članstvu Poljske u EU. Ne zato što ih je netko šarmirao, nego stoga što im je dovoljno dobro organizirana pomoć kako bi se što lakše prijavili za sredstva iz fondova namijenjenih za poljoprivredu i mljekarstvo.
Tu su još i razne subvencije koje EU odobrava. Kroz sve to iz malih, poluuspješnih gospodarstava uspjeli su napraviti poljoprivredu u kojoj je standard života srednje klase, rekla je Pusić. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook