Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Gdje je zapelo?

Prije dvije godine Plenković je najavio otkup dionica INA-e, no od toga još ništa

Dvogodišnjica Plenkovićeve najave otkupa dionica INA-e (Foto: Dnevnik.hr) - 3
Dvogodišnjica Plenkovićeve najave otkupa dionica INA-e (Foto: Dnevnik.hr) - 3 DNEVNIK.hr
Aktualno Galerija Andrej Plenković (Foto: Dnevnik.hr) Andrej Plenković (Foto: Dnevnik.hr) Foto: DNEVNIK.hr Dvogodišnjica Plenkovićeve najave otkupa dionica INA-e (Foto: Dnevnik.hr) - 3 Dvogodišnjica Plenkovićeve najave otkupa dionica INA-e (Foto: Dnevnik.hr) - 3 Foto: DNEVNIK.hr Dvogodišnjica Plenkovićeve najave otkupa dionica INA-e (Foto: Dnevnik.hr) - 2 Dvogodišnjica Plenkovićeve najave otkupa dionica INA-e (Foto: Dnevnik.hr) - 2 Foto: DNEVNIK.hr +0 Dvogodišnjica Plenkovićeve najave otkupa dionica INA-e (Foto: Dnevnik.hr) - 1 Galerija 1/4 >>
Jedno od popularnijih obećanja dao je premijer Andrej Plenković, točno prije dvije godine. Nakon što je Hrvatska izgubila arbitražu u Ženevi protiv MOL-a, obećao je da će vratiti INA-u u hrvatsko vlasništvo. No, od toga još ništa!

Poklon pod bor, stigao je iz Banskih dvora, na Badnjak prije dvije godine. Tada je premijer Plenković obećao da će otkupiti dionice INA-e od MOL-a, no od tada se nije puno učinilo. Vlada je osnovala Savjet za Inu, odabrala konzultante, no, ugovor s njima i dalje nije potpisala.

Pročitajte i ovo Viktor Orban uputio kritike europskim birokratima Sastao se s Vučićem Orban iz središta Europske unije kritizirao birokrate: "Poslat ćemo ih tamo gdje im je mjesto, na smetlište povijesti" Ilustracija Stečaj Geofota Avion Sanaderova suradnika ide na dražbu

Ministar energetike Tomislav Čorić je izjavio kako vjeruje da će doći do tog ugovora i da će se postupak nastaviti. Premijer Plenković poručio je: "Stav Vlade ostaje nepromijenjen, ima niz otvorenih pitanja koji opterećuju odnose Hrvatske i Mađarske zbog INA-e i MOL-a.

Šef SDP-a Davor Bernardić proziva premijera da nije ispunio obećanje, a da je pristao na gašenje rafinerije Sisak, iako se prije izbora HDZ kleo da to neće dopustiti. "Plenković baš kao i Sanader izdao je INA-u i njezine radnike", poručio je Bernardić.

Čelnik Živog zida Ivan Vilibor Sinčić također proziva premijera: "Vidi se da je Vlada Andreja Plenkovića pustila INA-u na milost i nemilost MOL-u".

Premijer to odbacuje i podsjeća na susret s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom. "Mislim da stvaramo preduvjete za bolje rješenje i odnose koji će biti manje opterećeni problemima koje smo naslijedili“, rekao je Plenković.

No, ni bivši Mostov ministar gospodarstva Tomislav Panenić ne odobrava gašenje sisačke rafinerije. "Ako iskazuju preko milijardu kune dobitka, onda ima prostora da obje Rafinerije rade, jer jedne godine istraživanje stvara dobit, druge godine Rafinerija. Mislim da je kod njih samo konsolidiranje MOL-a razlog da ne trebaju tu rafineriju", ističe Panenić.

Stručnjaci se slažu, dvije godine su prošle u neradu Vlade, dok ih odluka o gašenju Rafinerije nije iznenadila.

Energetski stručnjak i nekadašnji direktor Ine Davor Štern smatra kako se Sisak već pomirio s gubitkom Rafinerije. "Sisak već godinama ne radi kao rafinerija u kontinuitetu i Sisak se psihološki pomirio s gutitkom rafinerije i ako se ljudi zbrinu na dostojan način to ne bi bio problem“, smatra.

A problem pravosuđu, ali i politici i dalje stvara, Zsolt Hernadi, šef uprave MOL-a. Uz bivšeg premijera Sanadera optužen je za korupciju, ali je godinama nedostupan hrvatskom pravosuđu.

 

Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.

Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr
 

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene