Zanimljivo, sličan projekt već je bio pokrenut 2006., ali ušteda se nije dogodila, troškovi su im eksplodirali. Potrebe za dizanjem cijena javnog prijevoza i vode u Zagrebu možda ne bi bilo da se racionalnije vodi gradska blagajna. Tek kad je voda došla do grla odlučili su naučiti štedjeti energiju.
Pročitajte i ovo
struja i plin
Od studenog veći računi, ali Vladine mjere ublažavaju udarac: Evo koliko će kućanstva plaćati nakon poskupljenja
Novi udar na džepove
Oštre reakcije na najavljena poskupljenja: "Ne možete naplaćivati vodu i odvodnju, a imate stare cijevi"
'Svjetska iskustva su pokazala da je moguće ostvariti uštede od minimalno deset pa do trideset posto. Naravno to ovisi o objektu. Mi se nadamo da ćemo već neke egzaktne rezultate imati do kraja ove godine', rekao je Zoran Nad, voditelj središnjeg tima Zagrebačkog holdinga.
>> Udruge: Holding svoje promašaje želi pokriti novcem Zagrepčana
Ušteda bi na godišnjoj razini mogla biti od 25 do čak 75 milijuna kuna. U sličan projekt već se bilo krenulo 2006. godine. Elektrotehnički fakultet izradio je tada studiju vrijednu dva milijuna kuna. Od svega na kraju nije bilo ništa.
'Ta studija se isto koristi, ali ta studija je općenito napravljena. Mi sada, svaki objekt se pregledava, detaljno, znači rade se konkretne stvari', rekao je Nad. Prva studija i pokušaj uštede neslavno su propali. Od tada do danas, energetski troškovi Zagrebačkog holdinga doslovce su se udvostručili.
'Tada su troškovi iznosili 122 milijuna, a 2010. godine su se ti troškovi digli na 250 milijuna kuna godišnje', rekla je Jelena Kremenjak, UNDP. U 1.000 objekata Zagrebačkog holdinga trenutačno se snima situacija, pa se možemo samo nadati da će ovoga puta projekt energetske učinkovitosti zaista biti učinkovit.