Kako se doznaje, istraga će biti dopunjena te proširena na jednog dosadašnjeg i dvojicu novih osumnjičenika.
Pročitajte i ovo
Građani su oduševljeni
Novi početak za zapušten i zaboravljen objekt u srcu Zagreba: ''Te male zgrade čuvaju uspomene, dio su naših života''
minimalizacija konkurencije
Pula zabranila prodaju pića na kioscima, a sada Rijeka želi postupiti slično: Predstavnici ugostitelja optimistični
Zbog osnovane sumnje u kazneno djelo zloporabe položaja i ovlasti te poticanja na kazneno djelo radi stjecanja protupravne imovinske koristi, početkom studenog pritvoreni su bivši direktor osječkoga Gradskog prijevoznog poduzeća (GPP) Darko Marković te osječki poduzetnici Ivica Džalto i Vladimir Čajo.
>> Produljen pritvor okrivljenicima u 'aferi kisoci'
>> Direktori u pritvoru zbog 'afere kiosci'
>> Istraga protiv trojice Osječana zbog zloporabe položaja
Glasnogovornik suda Miroslav Rožac izjavio je kako je pritvor osumnjičenicima produljen za još mjesec dana zbog mogućnosti utjecaja na svjedoke koji su predloženi u dopuni i proširenju istrage te zbog toga što bi na slobodi mogli ponoviti kaznena djela za koja ih se tereti.
Dodao je kako u tome predmetu slijedi dopuna knjigovodstvenog vještačenja, a istraga se proširuje za još jedno kazneno djelo protiv okrivljenika Markovića, tvrtke 'GPP' te još jednog osječkog poduzeća, to jest njegova vlasnika i direktora.
Osječko Županijsko državno odvjetništvo zatražilo je pokretanje istrage zbog osnovane sumnje da su se 2007. i 2008. prvoosumnjičeni Marković, kao direktor GPP-a, društva u većinskom vlasništvu grada Osijeka, i drugoosumnjičeni Džalto, kao osnivač i direktor privatne tvrtke 'Media Metro', a na poticaj trećeosumnjičenoga Čaje, s namjerom da si pribave protupravnu imovinsku korist dogovorili o zakupljivanju gradskog zemljišta pod privilegiranim uvjetima i znatno ispod tržišne cijene.
Sumnjiči ih se da su se dogovorili o davanju tog zemljišta u podzakup po tržišnoj, znatno višoj cijeni, s namjerom da tako ostvarenu dobit podijele među sobom.
Markovića se tereti da je kako bi ispunio dogovor u ime GPP-a zatražio i dobio zakup gradskog zemljišta na 14 mjesta po cijeni od 1.810,00 kuna na mjesec radi prodaje beskontaktnih voznih karata javnoga gradskog prijevoza, a zatim je, protivno odredbama spomenutog ugovora i gradskog pravilnika koji regulira zakup zemljišta, s Džaltom sklopio ugovor o podzakupu tog zemljišta po cijeni od 2.000,00 kuna na mjesec.
Džaltu se tereti da je, nakon toga, dao u daljnji podzakup ta zemljišta zagrebačkoj tvrtki 'Smoking' po tržišnoj cijeni od 14.518,00 eura, to jest 104.000 kuna na mjesec.
U istražnom zahtjevu među ostalim se navodi kako se osnovano sumnja da su tako ostvarenu protupravnu imovinsku korist uzimali za sebe i da su - dok nisu otkriveni - ukupno uzeli 522.648 kuna.