U razgovoru koji je u petak prenijela slovenska agencija STA, Lenaerts je kazao da mu je vrlo dobro poznat kontekst slučaja oko kojega se spore Slovenija i Hrvatska, te da je potkraj prošle godine posjetio vrhovne sudove obiju država "u sklopu neformalnog oblika dijaloga".
Pročitajte i ovo
NEDOSTAJE NAM MILIJUN EURA
Susjedi počinju s proizvodnjom staničnih pripravaka koji spašavaju živote, a gdje je Hrvatska zapela?
U BLEDU
Buknuo požar u sauni hotela - 170 gostiju hitno evakuirano
Lenaerts je rekao da bi bilo primjerenije da se taj prijepor riješi na drugi način, tako da obje države sporazumno pred sud EU-a iznesu taj slučaj.
Kako je pojasnio, radi se o postupku prema članku 273 Ugovora o funkcioniranju EU-a.
"Taj članak nudi mogućnost da članice pred sud EU-a iznesu međusobne sporove o predmetu koji se u strogom smislu ne tiče europskog prava, ali je za članice i za EU važan u širem kontekstu", rekao je Lenaerts, a prenosi STA.
Lenaerts je kao "sjajan primjer" za takav slučaj naveo prošle godine riješen spor između Austrije i Njemačke, u kojemu je Austrija Njemačkoj zamjerala da u praksi postupa protivno njihovu sporazumu o oporezivanju prihoda od kamata na dohodak ostvaren u Njemačkoj.
Ako se neki spor među članicama ne tiče konkretno prava Europske unije, onda se sud EU-a o njemu ne može očitovati, osim ako se same članice u tom sporu ne dogovore da mu problem zajedno iznesu u okviru postupka iz 273. članka Ugovora o funkcioniranju EU-a, naveo je Lenaerts.
Kako prenosi STA, u slovenskom ministarstvu vanjskih poslova u vezi s Lenaertsovom interpretacijom problema kažu da ga ne mogu komentirati.
"No, Slovenija je uvjerena da zbog hrvatskog odbijanja primjene arbitražne presude dolazi do slučajeva konkretnih povreda europskog prava", kažu u ministarstvu koje vodi Karl Erjavec.
Na izjavu predsjednika suda EU-a reagirao je i slovenski premijer Miro Cerar, ponovivši službena stajališta svoje vlade, prema kojima Hrvatska krši europsko i međunarodno pravo jer odbija implementirati presudu međunarodnog suda.
"No, ako se Hrvatska odluči da će sudjelovati u postupku implementacije arbitražne presude ili ako zajedno s nama nađe način da do toga dođemo, u tom ćemo se slučaju naravno i na našoj strani potruditi da dođe do rješenja jer je to naš zajednički interes. No, ako Hrvatska i dalje bude odbijala implementaciju, odlučni smo podnijeti i tužbu, bude li potrebno", kazao je Cerar. (Hina)