Potpredsjednica DIP-a Vesna Fabijančić Križanić za Dnevnik Nove TV komentirala je dosadašnje prijave o kršenju izborne šutnje, ali i je li sve spremno na biračkim mjestima.
Podijelite
Dan uoči izbora za predsjednika Republike iz DIP-a se javila reporterka Dnevnika Nove TV Valentina Baus koja je razgovarala s potpredsjednicom DIP-a Vesnom Fabijančić Križanić.
Tijekom dana bilo je pritužbi o kršenju izborne šutnje. Građani su dva puta DIP-u dojavili da su primili SMS poruku koje su upućivale na nekog od kandidata. DIP je potom to razmotrio i zamolio građane da im pošalju broj mobitela s kojeg su poslali tu poruku međutim odgovor nisu dobili. Ukoliko bude nekakvog kršenja šutnje još uvijek to možete prijaviti DIP-u.
"Što se tiče kršenja izborne šutnje ona je u daleko manjoj mjeri nego ona u prijašnjim ciklusima, posebice manje nego na prethodnim predsjedničkim izborima. Osim ove dvije SMS poruke, bilo je nekoliko prijava za društvene mreže, ali to je dosta zanemariv broj", rekla je Fabijančić Križanić.
"Građani su nam se više obraćali s pitanjima gdje mogu glasati, što ako nisu u mjestu prebivališta, što ako se nismo registrirali. Koristim ovu priliku da ponovno naznačim da su u izvatku biračkog potpisa upisani državljani RH koji su u mjestu svojeg prebivališta i imaju važeću osobnu iskaznicu. Ukoliko iz nekog razloga nemaju važeću osobnu iskaznicu i ne nalaze se u izvatku, mogu se obratiti nadležnom upravnom tijelu u županijama i Gradu Zagrebu gdje će dobiti tzv. plavu potrebu. Više informacija mogu dobiti na web stranicama Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije", objasnila je potpredsjednica DIP-a.
Nadalje se osvrnula na to postoje li kazne za kršenje izborne šutnje.
"Kazni nema prema izbornom zakonu. Ovaj izborni zakon, za izbor predsjednika RH, iz 1992. godine. Izborna šutnja je jedan od instituta u izbornom zakonodavstvu koji nije ujednačen. Na parlamentarnim izborima isto tako nema propisane kazne dok na europskim i lokalnim izborima ima. S obzirom da je pred nama 2026. godina bez izbora, to je doista optimalno vrijeme da ujednačimo izborno zakonodavstvo", dodala je.
Potpredsjednica je komentirala i jesu li sva izborna mjesta u Hrvatskoj spremna za izborni dan.
"Apsolutno je sve spremno. Bilo je poteškoća tijekom jučerašnjeg dana s obzirom na vremenske neprilike u Ličko-senjskoj, Zadarskoj i Primorsko-goranskoj županiji. Posebno je bio problem s Donjim Lapcem gdje su četiri izborna mjesta s obzirom da nisu sve ceste bile dostupne. Pomoć nam je ponudilo i Ravnateljstvo civilne zaštite kojima se ovim putem zahvaljujem. Uspjeli smo to na kraju riješiti bez njihove pomoći. Sva izborna mjesta su dostupna, sav izborni materijal je na sigurnim mjestima. Birački odbori su prošli sve edukacije, sve je spremno", zaključila je.