Halleyev komet, pomrčina sunca, presušena Venecija... Kako nastaviti ovaj niz vrlo rijetkih prirodnih pojava? Možda s poslodavcima koji traže povećanje poreza.
"Postoji jedan nesrazmjer u oporezivanju rada u odnosu na oporezivanje dohotka od iznajmljivanja nekretnina. Smatramo da je to duboko nepravedno i da bi to trebalo izjednačiti", rekla je Irena Weber, glavna direktorica HUP-a.
HUP-ovce svrbi spoznaja da radnik s neto plaćom od deset tisuća kuna godišnje plati osamnaest tisuća kuna poreza na dohodak. A turistički iznajmljivač do tristo tisuća kuna prihoda može doći uz plaćanje tek 300 kuna po krevetu godišnje.
Predlažu da se ovima prvima neoporeziva osnovica digne na pet tisuća kuna, a najviša stopa oporezivanja smanji. Državu bi to koštalo milijardu eura godišnje, ali...
Pročitajte i ovo
drastično poskupljenje
Kakva im je ovo matematika? Iznajmljivač dva kreveta plaća više od kampa s 3500: "Možda Lamborghinijem misle odvoziti otpad"
"Taj iznos bi se otprilike na razini od trideset posto mogao nadoknaditi samo kada bi se izjednačio porezni tretman rente paušalaca i općeg poreza na prihod od rentanja imovine na kontinentu", pojasnio je Hrvoje Stojić, glavni ekonomist HUP-a.
Ideja da iznajmljivači plaćaju deset posto poreza kako bi svi ostali zaradili nešto više očekivano se sviđa i - sindikatima.
"Tu je upravo dobra ova kombinacija. Mi i tako vidimo da smo se u Hrvatskoj počeli pretvarati u jednu naciju koja živi umnogome od rente", poručio je Krešimir Sever.
A onda još jedno iznenađenje. Neobičnoj koaliciji pridružio se i jedan od vodećih domaćih boraca za niže poreze Andrej Grubišić.
"Paradoksalno je da imamo situaciju gdje netko ima doista ozbiljan biznis, a za koji suštinski ne plaća nikakav porez. Što ne znači da ga treba opteretiti do mjere da to bude opstruirajuće, ali mora biti jednako opterećujuće za sve u sustavu."
Pročitajte i ovo
Privatni smještaj donosi
Profitiraju iznajmljivači i gosti: Hrvatska platforma zbog koje je iznajmljivanje apartmana još lakše
A da bi šok za iznajmljivače bio potpun, ni ministrica turizma Nikolina Brnjac nije izričito protiv. Kaže da će se o tome razgovarati na razini Europe unije.
"Direktiva DAK sedam je već sad stupila na snagu gdje se govori o razmjeni podataka između platformi. Već to je veliki korak a dalje će se raspravljati na koji način i dalje će biti sam sustav oporezivanja", izjavila je.
Privatnim turističkim smještajem se u Hrvatskoj bavi oko 65 tisuća kućanstava u kojima živi oko 150 tisuća birača. Mogu li izbjeći porezni udar? Spasit ih može jedna iznimno česta pojava. A to su izbori...
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.