Prema istraživanju o gospodarskoj krizi, najpesimističniji su Istrani i Primorci. Većina smatra da će kriza potrajati dulje od dvije godine. Za razliku od njih, najoptimističniji su kontinentalci. No ono što je zajedničko svima je realnost. Naime, više od polovice ispitanika izjavilo je da je kriza već stigla u njihove tvrtke, a otkrili su i poteze svojih poslodavaca.
Pročitajte i ovo
Poplavljeni stanovi
Zvali su tim za hitne popravke kanalizacije, a onda je nastao kaos: Troškovi su se penjali na tisuće eura
Izbjegavanje obveza
Jeste li jutros poželjeli reći nešto od ovoga svom šefu?
'Zaustavljanje novih projekata, zatim zaustavljanje rasta plaća i zaustavljanje napredovanja', rekla je Martina Lovrić iz tvrtke Moj Posao. Čak 74 posto ispitanika smatra da poslodavci pompu oko krize zlorabe kako ne bi dali povišice ili za otpuštanje radnika. Većina krizu najviše osjeća u prehrambenoj industriji, turizmu i trgovini. Najmanje u informatičkom i medijskom sektoru, nevladinim organizacijama i državnoj upravi. No u sindikatu državnih službenika tvrde, kriza se osjeća na svakom koraku.
'Od toga od ovih prijetnji smanjenjem plaća, pa sve do rezanja troškova za kancelarijski materijal. Čak su se i post-it papiri našli na udaru kao preskupi', kaže Siniša Kuhar, glavni tajnik Sindikata državnih službenika RH. 72 posto ispitanika, u čijim se tvrtkama kriza već osjeti, bez obzira na rizik - ove godine namjerava promijeniti posao. 'U želji da osiguraju svoju egzistenciju nastoje promijeniti posao i zapravo postati dijelom neke sigurnije radne okoline i od tuda toliko veliki postotak', kaže Lovrić. Bili zaposleni ili ne, na tržištu rada, savjetuju stručnjaci, svi trebaju tražiti nove prilike.