Za vrijeme trajanja prosvjeda, na kojem se okupilo oko 150 pomoraca, u splitsku Gradsku luku je uplovilo petnaestak barki s istaknutim hrvatskim državnim zastavama i zastavama SPH-a te transparentima na kojima su ispisane poruke sa zahtjevima za promjenama zakona koje bi poboljšale status pomoraca.
Pročitajte i ovo
najviše 160 eura
Sto tisuća umirovljenika dobilo jednokratni dodatak, ali za neke vrijede drukčiji uvjeti
najavili novi prosvjed
Umirovljenici će moći raditi puno radno vrijeme - dio njih se žestoko usprotivio: "To je sramotna odluka..."
Na transparentima je pisalo 'Tko mi je oduzeo beneficirani staž', 'Imam 64 godine, izgledam kao da su mi 74, a moram raditi kao da su mi 24 godine', 'Pomorcima nevolje- ministrima povlastice....'
Predsjednik Sindikata pomoraca Hrvatske Vladimir Svalina, obraćajući se nazočnima, istaknuo je kako više od 20.000 hrvatskih pomoraca, mahom časnika, plovi u domaćim ili stranim kompanijama u međunarodnoj plovidbi, ali im nije riješeno zdravstveno osiguranje.
'Ne trebaju nam obećanja, nemamo više vremena'
On je pozvao izvršnu vlast u Hrvatskoj da najkasnije do 15. srpnja ove godine u proceduru stavi izmjene zakona o pomorcima koje bi doprinijele poboljšanju njihova položaja.
Svalina je pri tomu posebice pozvao ministra mora Božidara Kalmetu, da sa suradnicima u Vladi ispuni zahtjeve koje su mu predstavnici sindikata više puta do sada prenijeli. 'Nama više ne trebaju obećanja, jer pomorci nemaju vremena za čekanje', poručio je Svalina.
Uz ostalo je kazao kako će se u Hrvatskoj uskoro raspisati natječaj za dodjelu koncesija za obavljanje javnog linijskog pomorskog prometa u trajektnom i putničkom servisu. 'Naši zahtjevi pri tomu su jasni - bez obzira na zahtjeve Bruxellesa hoćemo da prvenstvo imaju hrvatske kompanije i brodovi koji viju hrvatsku zastavu i u kojima su ukrcane u cijelosti hrvatske posade', kazao je Svalina.
Upozorio je kako trenutačno ima domaćih brodova u javnom prometu na kojima je tek četvrtina hrvatskih pomoraca. (Hina)