Dok je pola njegova razreda napustilo Hrvatsku, Mladen je ostao i pokrenuo farmu.
Pročitajte i ovo
Loša vijest
Nikad više maslina, a nikad manje maslinova ulja: Krivac je poznat, a sve će utjecati i na cijenu
Suša i visoke temperature
Uništena proizvodnja važne biljke: "Nikad mi se ovakvo zlo nije dogodilo. Najgora sezona u povijesti"
"Velik utjecaj na to imale su mjere ruralnog razvoja. Mogao sam ostvariti 50 tisuća eura bespovratnih sredstava i mislio sam da je to izvrsna prilika za jedan početak i jedan mladi OPG", rekao je Mladen Karamarković.
Iskustvo je stekao radeći za oca, koji mu je nakon otkaza kao otpremninu dao prve krave. Pomažu i natječaji na koje se ovaj 25-godišnji stočar redovito javlja. Europskim novcem kupio je nove strojeve, a nada se i dodatnim hektarima zemlje.
"Ako dobijem još zemlje, automatski će se povećati broj stoke. Zemlja je osnovni početak za bavljenje stočarstvom jer znači više stoke, posla i radne snage", rekao je Mladen.
Kombiniranje stočarstva i ratarstva, kažu otac i sin, formula je za opstanak mljekarskih farmi.
"Ovdje je nekad samo iz operativnog programa na mojoj općini bilo četiri farme, a od njih radi još samo moja", rekao je Branko Karamarković, Mladenov otac.
Proizvodnjom vlastite hrane smanjuju se ulazni troškovi u proizvodnji mlijeka i ostvaruje dodatan prihod. No za to treba imati zemlju.
"On uvijek mora imati puno više zemlje nego ono što mu treba da može plivati između jedne grane i druge. Ustvari, stočara bez ratara nema", rekao je Branko.
Od malih nogu tome se uči i Mladenov jednoipolgodišnji sin, a pomaže i supruga.
"I ja radim na farmi kao i svi ostali radnici. Pomažem i uskočim kad treba. Nije mi problem", rekla je Tatjana Karamarković, Mladenova supruga.
U Ilmin Dvoru kod Slatine nekad je svaka kuća držala stoku. Od njih stotinjak danas ih je svega 30, a stanovnika još i manje.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.