Na ovakav BDP najviše je utjecao pad izvoza i loše stanje prerađivačke industrije. I ne treba niti pomišljati kakav bi BDP bio da turistička sezona nije bila u plusu. Ova je vijest time važnija jer pune dvije godine BDP nije bio iznad nule pa zapravo ispada kao da smo se već sasvim naviknuli na to da smo konstantno u minusu.
Pročitajte i ovo
Uzajamne optužbe
Turudić o Milanoviću: "Neću polemizirati s čovjekom koji se nije odazvao pozivu domovine"
obljetnica HRZ-a
Milanović: "Očekuje nas neizvjesna 2025."
Izvješće DZS-a: BDP pao za 0,6 posto
BDP čine osobna potrošnja, investicije, državna potrošnja i razlika uvoza i izvoza. Možda je, za plastično pojasniti, dobar primjer kućni proračun. Ako uporno trošite, zadužujete se, a ne zarađujete, kakav taj kućni proračun može biti, nego stalno u minusu.
Gospodarstvo je u trećem tromjesečju palo za 0,6 posto u odnosu na isto razdodblje prošle godine. Krcate plaže spasile su gospodarstvo od još lošije situacije. Pozitivan utjecaj imala je dobra sezona ugostitelja i hoteljera. 'Sad se sve svelo na travanj, svibanj i lipanj, tako da ovih 6-7 ostalih mjesecu treba nekako životarit jer nema dohotka, nema dolazaka, nema potrošnje, nema stvaranja', kazao je hotelijer Dušan Černjul.
Slavlje zbog 75 milijuna eura vrijedne investicije jednog trgovačkog lanca u Jastrebarskom potpredsjedniku Vlade pokvarila je vijest o gospodarskom padu. 'Mi jedan kvartal zaostajemo za trendom u Europi. Dakle, ipak se taj minus smanjuje, ali je proces usporen', kazao je potpredsjednik Vlade Branko Grčić.
2011. godine Vladu Zorana Milanovića dočekao je pad BDP-a od 0,3 posto. U gotovo dvije godine nisu uspjeli dovesti gospodarstvo do rasta iznad nule. Rezulate je iz Latvije komentirao i premijer Milanović. 'Razočarani smo, valjda će biti sljedeće godine', kazao je Milanović u telefonskom razgovoru.
Poduzetnici poručuju da je pad očekivan, a Vladu prozivaju za neprovođenje reformi. Ekonomski stručnjaci najavljuju pad BDP-a i u četvrtom tromjesečju. 'Tada, dominantnu ulogu na ukupna gospodarska kretanja ima domaća potražnja koja će biti pod pritiskom uslijed i dalje nepovoljnih trendova na tržištu rada. Stoga, na razini cijele ove godine očekujemo pad BDP-a u rasponu od 1 do 1,2 posto', kazao je ekonomski analitičar Zdeslav Šantić.
Iako je vlada ranije najavljivala da će kraj godine završiti oko nule ili u malom plusu, potpredsjednik Grčić danas je priznao da će to biti vrlo teško ostvarivo.
Sljedeću godinu Vlada očekuje rast i to 1,3 posto i to stoji uz projekciju proračuna. Inače, i istraživanje CROBAROMETAR koje objavljuje Dnevnik NOVE TV pokazao je da čak 67 posto ispitanih misli kako Hrvatska ide u lošem smjeru. Ni, menadžeri, poslodavci, poduzetnici uopće nisu optimistični pa su ekonomsku politiku vlade ocijenili s 1, 7. Kad to pretvorimo u školsku ocjenu, to je dvojka, ali tako mršava da je jedva izbjegnut popravni ispit.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook