Na svečanom otvorenju bili su predstavnici Primorsko-goranske županije, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva, grada Rijeke, triju talijanskih regija i talijanskoga Ministarstva međunarodnog razvoja.
Pročitajte i ovo
Opasnost za okoliš
Mještani svjedoče groznim prizorima i nesnosnom smradu: "Mrtve ribe ima 15 kilometara"
Nova riba u Jadranu
Nikad prije viđena riba našla se u našem moru: Neobičan naziv duguje svojoj bodlji
Osnutak prve hrvatske veletržnice ribe podupro je i ceh ribara pri Hrvatskoj obrtničkoj komori.
Riječka veletržnica ribe uređena je u sklopu međunarodnih projekata CONNECT i FISH.LOG koje, uz potporu talijanske Vlade i triju regija, u Hrvatskoj provode Primorsko-goranska i Istarska županija.
Osim riječke veletržnice, uskoro bi trebala biti otvorena i prva takva veletržnica u Istri, to jest u Poreču.
Primorsko-goranska županija uložila je u uređenje i opremanje veletržnice oko šest milijuna kuna, osiguranih iz fonda projekata CONNECT i FISH.LOG, te oko dva milijuna kuna vlastita novca.
Ministarstvo poljoprivrede za početak rada, opremu i plaće djelatnika osiguralo je još dva milijuna kuna, a Ministarstvo mora izdvojilo je za uređenje obližnje ribarske lučice, koja bi uskoro trebala biti završena, oko tri milijuna kuna.
Riječka Gradska uprava financirala je izgradnju komunalne infrastrukture, kanalizacijske i vodovodne mreže.
U sklopu riječke veletržnice radit će tvrtka Veletržnica ribe Rijeka d.o.o. koju su osnovale četiri ribarske zadruge - Porat, Rombi, EKO riba Cres - Lošinj i Kovač te Ministarstvo poljoprivrede, Primorsko-goranska županija i grad Rijeka.
Riba će se na veletržnici prodavati elektronskom dražbom, radit će od pet sati, a aukcije će se održavati u šest sati, prema redoslijedu određenom pri primanju ribe. Nakon aukcije i plaćanja kupci će preuzeti ribu, a prodavatelji će dobiti izvještaj o obavljenoj prodaji, s cijenama i obračunom.
Na veletržnici će moći kupovati samo kupci koji će biti upisani u njezin Registar kupaca i koji će dobiti opremu za sudjelovanje na dražbi.
Po riječima direktora te veletržnice Nikole Mendrile, dosad je
registrirano oko 20 prodavatelja, to jest ribara, a zanimanje za
sudjelovanje na dražbi iskazalo je oko 20 kupaca, uglavnom ugostitelja i trgovačkih centara.
Na području Primorsko-goranske županije ulovi se na godinu oko 6500 tona ribe, od čega je oko 80 posto plave ribe i 20 posto bijele ribe.
Očekuje se da će se na veletržnici u početku prodavati uglavnom bijela riba jer se plava prodaje uglavnom izravno velikim kupcima.
Riječka veletržnica ribe informatički je povezana s talijanskim
veletržnicama Grado, Pila i Casenatico, a povezat će se i s ispostavom u Malom Lošinju kada bude uređena.
Elektronski će biti povezana i s desetak hrvatskih ribarskih brodova, a sve će to, očekuju osnivači, omogućiti uređenije trgovanje, formiranje veleprodajnih cijena na osnovi ponude i potražnje, smanjenje crnog tržišta ribe, bolji higijenski nadzor i bržu naplatu.