U toaletnoj vodi pronađen je Lilial, zabranjeni sastojak parfema na području Europske unije zbog kojeg ga je inspektorat s tržišta odmah povukao.
"Radi se o spoju koji je već od 2020. godine zabranjen zato što se nalazi na listi kancerogenih tvari, reprotoksičnih tvari. Može oštetiti plod i djeluje kao hormonalni distruktor, može poremetiti ravnotežu hormona", pojasnila je dr. sc. Lidija Barušić s Odjela za sigurnost predmeta opće uporabe NZJZ-a Andrija Štampar.
Ako parfemi u Hrvatsku ulaze iz trećih zemalja, sastav se može provjeriti već na carini, ali oni iz Europske unije mogu se izravno plasirati na tržište. Zato sve ovisi o trgovcima.
"Nama svaka roba ide na sanitarnu kontrolu. Ljudi čak i ne znaju koji se sve sastojci nalaze u kopijama parfema, arsen, antifriz, koji isto u velikoj količini štete koži", upozorila je Svjetlana Žaknić, vlasnica parfumerije.
Usprkos tome što se na policama mogu naći proizvodi upitne kvalitete, građani ipak nemaju naviku pogledati deklaraciju parfema.
Pročitajte i ovo
Poduzetnik i političar
Vojkoviću presudili tulipani i božuri: Pokušao izvući 400.000 eura
"Ne, ne provjeravam. Pokušavam uvijek kupovati od poznatih proizvođača", rekao je Goran iz Zagreba.
"A tako je, kako je. Dobro, ubuduće ću provjeriti, i što ću dobiti time kad ne znam što smije biti unutra, što ne smije", pita se Dubravka.
Najjednostavnije je kemikalije provjeriti skeniranjem barkoda na proizvodu putem mobilnih aplikacija koje bojom označavaju njihovu štetnost ako ih proizvođač nije zatajio, a to možemo provjeriti jedino analizom.
"To vrijedi ako je ono što je ono je prisutno ustvari istaknuto u sklopu same deklaracije. Može biti obrnuto. Ako imate račun, možete to prijaviti sanitarnoj inspekciji koja će slučaj uzeti u svoje ruke", kaže Barušić.
Nerijetko proizvođači koriste jeftinije sastojke, a pritom nije nužno riječ o kopiji.
Puno su jeftiniji sintetički sastojci od prirodnih sastojaka. Između niche i dizajnerskih parfema velika razlika je u koncentraciji čistog ulja.
Pročitajte i ovo
NIKAD POSAĐENI
FOTO Pogledajte kako izgleda imanje Hrvoja Vojkovića i parcela na kojoj su trebali biti tulipani
Zato se kupci često osjećaju prevarenima.
"Potrošači su nam se javljali da parfem nema miris, da se nakon nekoliko minuta miris izgubi. Mi smo ih upućivali da se žale trgovcu gdje su ih kupili, tako je po zakonu, ali trgovci kažu da je to išlo na provjeru kod proizvođača i da je sve u redu pa smo to poslali Državnom inspektoratu i sad čekamo", otkrila je Ana Knežević, predsjednica Udruge za zaštitu potrošača.
Dok se čeka što će reći inspektorat, osim pomnog biranja najdražih nota, treba još opreznije birati i mjesto gdje ih kupiti.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.