Vijeće srpske nacionalne manjine općine Biskupija i udruženje porodica nestalih "Protiv zaborava" otkrili su još 2017. spomen- obilježje ubijenim srpskim civilima Uzdolja, s imenima ubijenih, a to je od tada i mjesto gdje se na obljetnicu zločina održavaju komemoracije, priopćili su iz SNV-a.
Pročitajte i ovo
Stradali 25. i 26. srpnja 1941.
SNV organizirao komemoraciju za srpske žrtve ustaškog režima: "Oni koji u NDH žele vidjeti 'božje djelo' trebaju se svaki put suočiti sa sramom i stidom"
Polaganju vijenaca i paljenju svijeća žrtvama tog zločina prethodio je vjerski pomen kojeg je predvodio svećenik Eparhije dalmatinske SPC-a Stanko Anić, a uz načelnika općine Biskupija Milana Đurđevića i saborske zastupnice Anje Šimprage na komemoraciji su sudjelovali i Ognjen Vukmirović, zamjenik župana Šibensko – kninske županije, načelnici susjednih općina, članovi manjinskih vijeća, te zamjenici gradonačelnika Knina i Skradina.
Iz SNV-a u priopćenju su podsjetili da je u kolovozu 2017. Documenta- Centar za suočavanje s prošlošću podnijela Državnom odvjetništvu RH kaznenu prijavu "protiv 'nepoznatih' počinitelja u vezi zločina koji je počinjen 6. kolovoza 1991. u Uzdolju".
"Kaznena prijava Documente, na temelju koje još uvijek nitko nije postupio, oslanja se najvećim dijelom na činjenice u vezi zločina koje je u svojoj istrazi rasvijetlio Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju u Haagu (MKSJ), i to prije svega kroz izjave svjedoka.
Iz haške istrage, kao i temeljem terenskog istraživačkog rada Documente, proizlazi da su se 6. kolovoza 1995. u jutarnjim satima u zaseok Šare, sela Uzdolje, dovezla trojica muškaraca u maskirnim uniformama HV-a, naoružani automatskim puškama.
Dio starijih mještana koje su zatekli u zaseoku Šare, kao i one koje su priveli na putu do mjesta likvidacije, maltretirali su i zastrašivali, dok na kraju te agonije za privedene srpske civile jedan od trojice naoružanih muškaraca nije pucao, na lokaciji udaljenoj 30 metara od magistralne ceste Knin – Drniš, pri tom usmrtivši Milicu Šare (1922.), Stevu Berića (1933.), Janju Berić (1932.), Đurđiju Berić (1916.), Krstu Šare (1931.), Miloša Ćosića (1923.) i Jandriju Šare (1932.) Jedna je osoba preživjela te je uspjela pobjeći u obližnju šumu. Sava Šare, rođena 1915. ubijena je na kućnom pragu", stoji u priopćenju.
Iz SNV-a su istaknuli i kako je nejasno što priječi DORH da krene u aktivniju fazu istražnog postupka u vezi zločina u Uzdolju, te su ih pozvali da to učine, kako bi obiteljima ubijenih vratili potreban mir i individualizirali odgovornost za taj zločin.