Na Trgu bana Jelačića u Zagrebu održan je prosvjed - za zaštitu i sigurnost odgojno-obrazovnih ustanova. Roditelji traže da se sigurnost djece i djelatnika zajamči zakonom, a naglasili su i važnost brige o mentalnom zdravlju naših najmlađih.
"Dijete pošaljem ujutro mirno u školu, sigurnu školu kako smo mislili, i dogodi se ovakav nekakav zločin na koji naše ministarstvo nije reagiralo, godinu dana nakon beogradskog slučaja nije poduzelo apsolutno ništa. Osjećam se ljuto na sve njih", rekla je Mirela Buzov, majka školarca OŠ Prečko.
"Tražimo uvođenje zaštitara u sve škole i vrtiće, moraju biti prisutni kako bi osigurali red i spriječili potencijalne prijetnje. Postavljanje nadzornih kamera na svim ključnim mjestima. Sigurnosna vrata, sigurnosne šifre i kartice, panik tipke za sve djelatnike. Redovite ophodnje policije u blizini odgojno-obrazovnih ustanova", objasnila je Lucija Budinski, organizatorica prosvjeda.
Ograđena dvorišta ustanova, obavezne sigurnosne vježbe za učenike i djelatnike. Traže da se sigurnost - zajamči zakonom. Oštru poruku poslali su ministru Radovanu Fuchsu.
"Ministar znanosti i obrazovanja mora preuzeti odgovornost za ove propuste. Ako nije bio u stanju poduzeti mjere i osigurati sigurnost djelatnika i djece svoje države, vrijeme je da odstupi s te funkcije", poručila je Budinski.
Na prosvjed je došlo tek nekoliko desetaka ljudi.
"Ovaj odaziv danas je prestrašan. Smatram da smo mi roditelji prva stepenica i ti koji će svojoj djeci poslat poruku što i kako treba", rekla je Ozana.
"Radi se o sigurnosti naše djece i da roditelji nisu izašli da dignu glas za svoju djecu... Ujelo me to za srce", poručila je Marijana.
Škole će, javlja Ministarstvo, zaposliti operativne djelatnike za sigurnost i civilnu zaštitu. Oni će, između ostalog, štititi osobe i imovinu, paziti na ispravnost sigurnosnih sustava, sprječavati sukobe među učenicima. Sigurnost je, slažu se građani - prioritet.
"Osjećamo se nesigurno, frustrirano, puno toga ružnog se događa oko nas", rekla je Maja.
"Nešto se mora promijeniti. Ne znam kako to misle napraviti, ali nešto mora. Budućnost djece je u pitanju", poručila je Ivana.
"Nije dovoljno djecu staviti pod ključ. Mislim da je najbitnije mentalno zdravlje na kojem trebamo poraditi svi. I mi kao roditelji. Cijeli sustav", ispričala je Marina.
Nakon tragedije u Osnovnoj školi Prečko brojni građani potražili su stručnu pomoć ili savjet.
"Osobito na našoj liniji za građane su se često javljale osobe koje otprije imaju poteškoće s mentalnim zdravljem, koje su se u ovim okolnostima osjećale dodatno stigmatizirane. Upravo stigma, upravo predrasude su onaj razlog koji sprečava ljude da potraže pomoć ako ju trebaju", objasnila je Marija Kušan Jukić, voditeljica Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti.
Stručnjaci kažu da su nakon ovakvih tragedija, tjeskoba, nemir ili pad raspoloženja očekivani. Ako potraju, treba potražiti stručnu pomoć.