Od pritvora do zambijskog suda ponovno će za dva dana stići pritvoreni Hrvati. Ovaj put uz njih na sudu i suoptužena službenica imigracije u zračnoj luci Ndola. Zambijsko tužiteljstvo ne otkriva kakve dokaze imaju protiv Hrvata. Kakvu konzularnu zaštitu imaju, Ministarstvo vanjskih poslova i danas o svemu šuti. Javnost je bez odgovora na niz pitanja.
"Postoji jedna međuresorna skupina za koju je mislim ministar Božinović rekao prošle godine da se osnovala i čiji dio je između ostalog i SOA koji su trebali istražiti što se zapravo dogodilo u slučaju naših sugrađana koji su zatvoreni u Zambiji. Mi još uvijek ne znamo kao javnost šta su nalazi te međuresorne skupine i što je zapravo SOA ustanovila", istaknula je međunarodna konzultantica za socijalne politike Diana Topčić Rosenberg u Dnevniku Nove TV.
"Čini mi se da ključne činjenice koje su u javnost morali izreći nemamo. Imamo vrlo nesuvisle kontradiktorne izjave počevši od ministra vanjskih poslova pa do ovih drugih ministara. Oni se sami među sobom nisu usuglasili i nisu shvatili koji je njihov propust", napomenuo je profesor Nenad Hlača.
A iz ministarstva vanjskih poslova dosad smo dobili dva različita odgovora na isto pitanje: je li država doznala može li se i na koji način zakonito posvojiti dijete iz Konga, izvijestila je reporterka Dnevnika Nove TV Josipa Krajinović.
Pročitajte i ovo
Poslali priopćenje
Udruga posvojitelja djece iz Konga: "Protiv nas se vodi medijska hajka. Nećemo dopustiti poseban registar"
"Mi smo formalno kad je upravo krenulo s ovim slučajem posebno zatražili informacije izravno od DR Konga, međutim, do ovog trenutka nismo dobili službeni odgovor", kazala je Andrea Metelko Zgombić, državna tajnica Ministarstva vanjskih poslova, 24. siječnja.
S druge strane, ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman je rekao da "kao ministarstvo vanjskih poslova misli da nisu u tom pravcu djelovali".
Nije to traženo od ministarstva vanjskih poslova. Pitanje je i koja je uloga diplomacije i što je radila dosad? "Hrvatsko veleposlanstvo u Parizu je nadležno za Demokratsku republiku Kongo, prema tome službene informacije su trebale dolaziti iz tog nadležnog veleposlanstva", pojasnio je Hlača.
Pročitajte i ovo
Komentar Saše Vejnovića
Nitko ne zna istinu o Hrvatima u Zambiji osim komentatora na društvenim mrežama: Pametnom dosta!
"Nepoznavanje javnog prava na nivou države isto tako mora podlijeći nekoj sankciji kao nepoznavanje prava građana. Zašto bi građani završili u zatvoru, a država bi rekla ne mi ćemo u ovom slučaju štititi djecu?", pita Hlača.
Država je najavila uređenje sustava, provjeru stranih sudskih odluka, provjeru registra potencijalnih posvojitelja. "Smatram da je potrebno ustanoviti zasebno tijelo koje će dati informacije i podršku ljudima koji će odlučiti ići tim putem", mišljenja je Topčić Rosenberg.
A osim četvero mališana koji su predmet sudskog postupka u Zambiji - još je osmero djece u Kongu koja imaju hrvatske dokumente. Što je s njima, mogu li uopće i kako posvojitelji do njih - ni na ta pitanja nema odgovora.
Više o slučaju Zambija pogledajte u priloženom videu.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.