Ustvrdio je kako je završetak moratorija stotine tisuća hrvatskih građana "opet prepustio na milost, i puno češće, nemilost vjerovnika, među kojima uvijek prednjače financijske institucije, banke".
Pročitajte i ovo
Uzajamne optužbe
Turudić o Milanoviću: "Neću polemizirati s čovjekom koji se nije odazvao pozivu domovine"
obljetnica HRZ-a
Milanović: "Očekuje nas neizvjesna 2025."
Slaže se s premijerom Plenkovićem da se preuzete obveze moraju izvršavati, ali ističe da okolnosti zbog kojih je moratorij uveden nisu nestale te će vjerojatno trajati još mjesecima.
"U situaciji kada ni sama država ne može izvršavati sve preuzete obveze, kako to vidimo u slučaju neplaćanja dugova prema dobavljačima lijekova, blokirani građani imaju pravo očekivati od države zaštitu ili barem poštenije i pravednije rješenje.
Dužnika koji ne može plaćati ratu stambenog kredita nije pravedno stavljati u isti ovršni rang s ljudima koji duguju desetke milijuna kuna. Ako ih banke jednako tretiraju, država ne može i ne smije", smatra Milanović.
Kraj moratorija na ovrhe jučer je stotine tisuća hrvatskih građana opet prepustio na milost i, puno češće, nemilost...
Objavljuje Zoran Milanović u Utorak, 20. listopada 2020.
Podsjeća kako je Vlada u slučaju Franak pokazala da se ne boji banaka te su joj građani na prvom mjestu.
"Gospodarske posljedice pandemije su još nesagledive, ali socijalne su opipljive i traže hrabre poteze vlade bez udžbeničkih alibija. Najmanje što Vlada može učiniti jest produljenje moratorija – i to socijalno promišljeno – do pronalaska trajnog rješenja", zaključuje predsjednik.