To nije ranije učinjeno jer su vjerojatno postojale neke barijere koje ‘nisu dozvolile da se riješi pitanje koje je otvoreno i koje treba riješiti’, rekao je. ‘Sada je osnovana komisija u kojoj su kompetentni ljudi iz nekoliko ministarstava te sada očekujemo da ćemo napraviti iskorak. Treba pronaći topničke dnevnike koji postoje, a nismo došli do njih u toj silnoj arhivi koja se vodi u Ministarstvu obrane,’ kazao je Mesić komentirajući na traženje novinara jučerašnju izjavu premijerke Jadranke Kosor da je ovih dana donijela odluku koja se upravo ostvaruje vezano za skupinu stručnjaka koja će nastojati taj posao ubrzati. Mesić je dodao da za one dnevnike za koje se utvrdi da ih nema ili da su uništeni, treba utvrditi tko ih je uništio i procesuirati ljude koji su uništavali državnu imovinu.
Pročitajte i ovo
Mesić naljutio Banske dvore
'Neobično je da predsjednik preko susreta s diplomatima komunicira s Vladom'
'Topnički dnevnici'
Mesić kritizira Vladu: Hrvatska ne smije biti talac svoje vlasti
>> 'Rješavanje afera koče pritisci politike'
Kada to riješimo, kazao je, mi smo pred haaškim tribunalom čisti i možemo dalje pregovarati za ulazak u Europsku uniju. Nekoliko europskih zemalja ima rezerve prema otvaranju poglavlja 23. o pravosuđu i ljudskim pravima u pristupnim pregovorima Hrvatske i Europske unije zbog hrvatske suradnje s Haaškim sudom. Odgovarajući na pitanje novinara što za Hrvatsku znači činjenica da je na referendumu u Irskoj prihvaćen Lisabonski ugovor, hrvatski je predsjednik kazao kako to znači da su Hrvatskoj sada otvorena vrata za ulazak u Europsku uniju te kako sada treba samo ispregovarati ona poglavlja koja još nismo. Komentirajući ulazak financijske policije u sva hrvatska brodogradilišta osim u Uljanik, predsjednik Mesić je rekao kako je iznenađen što financijska policija i državna revizija nisu davno prije utvrdili o čemu se radi. ‘Želim samo konstatirati, nikoga ne optužujem, ali je činjenica da su osim Uljanika sva brodogradilišta u gubitku, dok su svi njihovi kooperanti u dobiti. Zanima me o čemu se to radi, to treba utvrditi ili revizija ili policija,’ zaključio je Mesić.
Komentirao dr. Sladoljeva
Na upit da komentira slučaj dr. Srećka Sladoljeva, člana Nadzornog odbora Imunološkog zavoda koji je dobio otkaz nakon što je preko medija naveo da postoje neregularnosti u nabavi cjepiva za gripu, Mesić je kazao kako nije upoznat s drugom stranom. ‘U svakom slučaju moram priznati da se kod nas događa da oni koji otkriju kriminal snose posljedice a oni koji su učinili kriminal, uglavnom prolaze dobro. To je moglo biti u vrijeme kada Hrvatska nije bila pravna država. Danas je Hrvatska pravna država i smatram da ako je gospodin Sladoljev bio u pravu, to će se zasigurno utvrditi’, rekao je Mesić dodavši kako nitko ne smije snositi štete ako otkrije kriminal. Svakom lojalnom građaninu ove zemlje, drži Mesić, mora biti interes da se kriminal otkrije, pogotovo kriminal širih razmjera. (Hina)