U studiju Dnevnika Nove TV gostovao je novinar Marko Biočina, koji se dugo bavi problematikom energetike. Prokomentirao je pad električne mreže koja je u petak pogodila ne samo hrvatsku obalu, već i Crnu Goru, BiH te Albaniju.
Podijelite
"Prekid u napajanju strujom događa se rijetko, ali se događa. Prije deset godina imali smo velik ispad u Slavoniji, tristo tisuća kućanstava ostalo je bez struje, a o redukcijama za vrijeme Domovinskog rata suvišno je i govoriti.
Prije dvije godine zbog kvara koji je počeo kod nas u Ernestinovu mreža kontinentalne europe de facto se prepolovila i sat vremena tako radila na različitim frekvencijama. No, to nije utjecalo na potrošače, pa nije privuklo pozornost.
Prekid koji se dogodio u petak specifičan je jer se ispad protegnuo na golemom prostoru, kroz nekoliko minuta se zamračenje proširilo od Albanije do Hrvatske, bilo je stvarno napeto, pravi triler, ali završilo je ipak sretnim završetkom.
"Najnotorniji primjeri iz povijesti su događaji iz Kalifornije ranih 2000-tih, kada su ispadi bili toliko česti da je tijekom dvije godine tamo bilo proglašeno izvanredno stanje jer su se ispadi i padovi mreže događali neprestano. Noći su bile bez javne rasvjete i došlo je do porasta kriminala.
Radi se dakle o pojavama koje mogu dovesti o ozbiljnim društvenim problemima, a mi to u Hrvatskoj nemamo. Čak i nakon teškog incidenta, brzo smo se vratili u normalu", objasnio je novinar Marko Biočina koji se cijelu svoju karijeru bavi problemtikom energetike.
Komentirao je i kako je moguće da se prekid mreže dogodi u jednoj zemlji, a da to pogodi njih nekoliko.
"Sustavi su povezani i to je dobro jer nam omogućava sigurnu opskrbu, uvozimo struju kad nama treba, izvozimo kad imamo višekove. No, kad nastane problem, on se širi.
Kad dođe do naglog porasta ili pada napona na nekom mjestu u mreži, najbliže trafostanice i druga mrežana oprema kako bi izbjegla štetu aktivira svoje sigurnosne uređaje. Poput osigurača kakve imamo u kućama. No, svaki takav osigurač kad se aktivira, izaziva pad napona iza sebe na mreži i tako se to onda kaskadno širi. Dok se sustav ne stabilizira, kod nas je to bilo na trafostanici Brinje, mislim da je tu važnu ulogu sa sjevera odigrala termoelektrana Sisak.
Mreža je najsličnija krvožilnom sustavu koji se sastoji od velikih arterija i manjih vena pa do malih žila. Kada se začepi jedna arterija, sve ostale vene i žile ostaju bez krvi. No s vremenom se pronađe alternativni put. To su danas radili HOPS-ovi dispečeri, reprogramirali su mrežu kako bi i do zadnjih žilica doveli struju", objasnio je Biočina.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.