Dvadeset i jedna trudnoća više. Novi zakon, onaj koji nema nijedna europska zemlja, u Hrvatskoj, čini se, čini čuda. Parovi koji liječe neplodnost tvrde drugačije. 'Period za davanje podataka je prekratak. Statistike koje su dobivene sada su irelevantne zato što se previše parametara promijenilo u tom periodu. Znači, porastao je broj klinika, neke klinike su pauzirale neko vrijeme', tvrdi Tatjana Haramina iz građanske inicijative protiv Zakona. Jedna u nizu promjena u zdravstvenom sustavu koja je izazavala revolt građana.
Pročitajte i ovo
Ispovijest neplodnih parova
'Bojimo se da ćemo sada morati dati nešto ispod stola'
Pogreška klinike
Japanka ostala u drugom stanju s krivim embrijem
A tu su i ukinuta rodilišta. Sinj, Imotski, Supetar i Makarska prosvjeduju. Ministar se oglušuje. I odgovara na neugodna pitanja, poput onog hoće li preuzeti odgovornost ako, na primjer, žena putuje sat vremena ljeti od Makarske do Splita. 'To su ekscesi koji se uvijek dešavaju. Vidjeli ste i nedavno u tunelu da je jedna žena rodila. Pa i ja sam u Gospiću jednu ženu u autu porodio jer je dugo ostala kući pa nije stigla. Dakle, tu nema odgovornosti', smatra Milinović.
Počelo je s prosvjedom struke. Liječnici obiteljske medicine su još prije godinu dana rekli 'Ne' Milinovićevoj reformi. Ministar postupke pravda konačnim dovođenjem u red zdravstvenog sustava, uštedama, novim tehnologijama, smanjenim listama čekanja. Kritičari tvrde - građani su taoci ministrovih ambicija. Promjene su kozmetičke i provode se površno. 'Ministar krene s jednom mjerom, pusti je u javnost da vidi kakav će to izazvati efekt pa ako je taj efekt dobar, onda je sve u redu, ako nije, onda se popravlja šteta koja je nastala', kaže Mirando Mrsić iz SDP-a.
Kritike tako nerijetko postaju optužbe. 'Vi kao da navijate za nekoga'. 'Za građane, za građane', odgovaramo. To je vaše pravo. Vi kao da navijate za nekoga', nije odustao ministar.