Prijedlozi su nepromjenjiva vrsta riječi kojima se izriče odnos između onoga što označuju te utječu na padež riječi uz koju stoje. Jedino uz nominativ i vokativ ne dolaze nikakvi prijedlozi, svi ostali padeži imaju određene prijedloge. Kad se u rečenici dva prijedloga povezuju veznikom i, a svaki od njih zahtijeva dopunu u drugom padežu, svakomu od njih treba pridružiti odgovarajuću dopunu.
Kava sa ili bez mlijeka
Uzmimo za primjer upravo spomenutu kavu s mlijekom. Jednako kao što nije dobro reći kava s mlijekom ili bez (jer prijedlog bez ne može stajati bez riječi na koju se odnosi), nepravilno je i kava sa ili bez mlijeka. Kako onda to izreći?
Lektorski dnevnik
(Foto:
DNEVNIK.hr)
Budući da prijedlozi dolaze uz različite padeže – s(a) uz instrumental, a bez uz genitiv – pravilno je jedino upotrijebiti oba. Dakle, reći ćemo kava s mlijekom ili bez mlijeka ili, želimo li izbjeći ponavljanje imenice, kava s mlijekom ili bez njega.
Umjesto nastao je kaos na i oko terena upotrijebit ćemo izraz na terenu i oko njega, a smeće u i pored kontejnera preformulirat ćemo u smeće u kontejneru i pored kontejnera/njega.
Ako se oba prijedloga slažu s istim padežom, nije problem napisati imenicu samo jednom. Dapače, tako ćemo pojednostavniti rečenice: Pogledajte kako izgledaju osobe prije i poslije šminkanja. Zasadili su cvijeće ispred i iza kuće.
Držite i čitate vijesti na mobitelu?
Neslaganje nije svojstveno samo prijedlozima, ponekad se glagoli i njihove dopune također ne slažu u potpunosti. Primjerice, nije dobro reći tijelo otkriva i bori se protiv infekcija ili oni drže i pucaju iz praćki. Jednako tako u rukama ne možemo držati i čitati vijesti na mobitelu.
Uz glagol otkriti dolazi dopuna u akuzativu, a nakon glagola boriti se imamo izraz protiv infekcija. Pravilno bi stoga bilo tijelo otkriva infekcije i bori se protiv njih. Isto je i s drugim primjerom – držati zahtijeva dopunu u akuzativu, a nakon ciljati stoje prijedlog iz i imenica u odgovarajućem padežu, u ovom slučaju genitivu. Oni drže praćke i pucaju iz njih – tako bi glasila pravilna verzija.
Dakle, ako su u rečenici dva glagola povezana veznikom i, a svaki od njih zahtijeva dopunu u drugom padežu, ta se dopuna mora pridružiti svakom glagolu posebno.
Dok sjedite u kafiću, držite svoj mobitel u rukama i čitate vijesti na njemu, naručite kavu s mlijekom ili bez mlijeka, meni je svejedno, samo neka bude gramatički točno.