Naglasila je kako se prošle godine morala donjeti ta, kako je rekla, za svaku vladu pretešku odluku o novom porezu. Podsjetila je kako je tom odlukom oslobođeno plaćanja kriznog poreza oko 900.000 umirovljenika i oko 600.000 zaposlenih. 'Ove su godine donesene izmjene zakona o porezu na dohodak, kojim je omogućeno da oko milijun i pol ljudi u Hrvatskoj ima veća primanja', ustvrdila je Kosor.
Pročitajte i ovo
proljetno izvješće
MMF objavio prognozu za hrvatsko gospodarstvo, evo kada očekuju usporavanje rasta cijena
Nesuglasje među sindikatima?
Matijašević: Ako ne može Vlada, MMF je dobrodošao
Kada se sve to zajedno spoji vjerujem da će se lakše i bolje živjeti u Hrvatskoj, posebno ako se uzme u obzir i to da postoje naznake povećanja izvoza za prvih devet mjeseci te naznake povećanja industrijske proizvodnje, kazala je premijerka. Izrazila je uvjerenje da će se, kako je kazala, uz malo više zajedništva i potpore oporbe, savladati problemi.
'Činili smo što smo morali'
Kosor je novinarima rekla kako joj je odluka o kriznom porezu u njezinom mandatu predsjednice vlade bila jedna od najtežih. 'Činili smo što smo morali, ali smo donosili i neke odluke koje su značile olakšavanje gospodarstvu', rekla je dodajući kako je njezina vlada prva vlada koja je smanjila neporezna davanja za 20 ili 25 posto, kao izravnu potporu gospodarstvu.
>> MMF: Struka uz Rohatinskog, sindikalisti uz Kosor
>> 'Pogriješili smo kada nismo pozvali MMF'
'Našem programu potporu su dali i MMF i Rohatinski'
Upitana o upozorenju guvernera Hrvatske narodne banke (HNB) Željka Rohatinskog kako su potrebne drastičnije promjene, Kosor je rekla kako su i MMF i Svjetska banka dale potporu vladinom programu gospodarskog oporavka kao i to da se taj program provodi. 'Tom programu dao je potporu i guverner Rohatinski i HNB', rekla je Kosor pozvavši sve u Hrvatskoj koji, kakao je kazala, 'nisu otok' da im u tome pomognu. (Hina)