'Sporazum Vlade i sindikata zapravo je običan politički dogovor koji ništa značajno neće promijeniti u proračunu. To je sporazum solidarnosti prema radnicima', kaže za Dnevnik.hr ekonomski analitičar Ljubo Jurčić te naglašava kako se tim dogovorom ništa neće riješiti.
Pročitajte i ovo
Adventski prosvjed
U borbu se uključio još jedan sindikat: Zbog velikog interesa došlo je do važne promjene
80 eura
Vlada umirovljenicima obećala božićnicu, a oni poručili: "Da daju i više, nije dovoljno!"
'Vladi je jasno da među zaposlenicima javnih službi imaju glasove na slijedećim izborima, a svaki taj zaposlenik na sebe vuče još jedan do dva glasa, pa se stoga Vlada odlučila za politički dogovor. Radnici će zadržati radna mjesta, nitko ih neće dirati, jedino što trebaju napraviti jest izaći na izbore i podržati ih', zaključuje Jurčić.
'Vlada ne radi ništa da riješi problem'
Ističe kako Vlada ništa ne radi da riješi problem, ne bavi se stvarima koje bi riješili problem povećanja efikasnosti državnog aparata i njegove reorganizacije. 'Oni o tome uopće ne pričaju, bave se samo stvarima od kojih imaju direktnu korsti', tvrdi Ljubo Jurčić.
>> Josipovićeva inicijativa: Sindikati i poslodavci 'za', Kosor šuti
>> Dogovor: Sindikati se odrekli božićnica, regres ostaje
Da se radi samo o političkom dogovoru koji ne rješava ni jedan važan problem u javnom sektoru i državnoj službi misli i ekonomski analitičar Damir Novotny. 'Ovim dogovorom nije rješeno ništa, baš suprotno. Stječe se dojam da Vlada ne želi uvoditi reforme koje bi dovele do pozitivnih promjena. Sadašnjim kolektivnim ugovorom djelatnici javnog sektora daleko su više zaštićeni i imaju veća prava od zaposlenika privatnog sektora', rekao je Novotny za Dnevnik.hr.
Jučerašnji dogovor Vlade i sindikata znak je solidarnosti prema radnicima, no on ništa ne rješava, poručuje Ljubo Jurčić
Upozorava da niti kod jedne europske vlade u zadnjoj godini mandata nismo doživjeli reforme, pa stoga ne čudi što zbog naše Vlada 2010. godina neće biti reformska. 'Bitno je naglasiti da bi naši građani podržali reforme, to bi bio znak da se napokon događa nešto pozitivno, a Vlada strahuje da bi s njima izgubila popularnost i sljedeće izbore. Jučerašnji je dogovor sklopljen pod pritiskom procesa politike, a ne ekonomije i gospodarstva', zaključuje.
'Jedno je zaštita radnog mjesta, a drugo zaštita neradnika'
'Da su umirovljenici znali što potpisuju kada su svoje ime stavljali na peticiju za održavanje referenduma, nikada to ne bi učinili. To je potpis za put koji vodi do neisplate mirovina, put bez ikakvog napretka hrvatske ekonomije i gospodarstva', za Dnevnik.hr tvrdi ekonomski analitičar Davor Štern, koji kaže kako je osobno veliki zagovornik promjene Zakona o radu. 'Jedno je zaštita radnog mjesta, a drugo je zaštita radnika točnije neradnika', zaključuje.
Jučerašnji dogovor Vlade i sindikata Štern je usporedio s uzimanjem aspirina za karcinom. 'Možda trenutno poboljšava osjećaj, ali problem ostaje. Moramo shvatiti da socijalizma više nema i da Hrvatska nije Njemačka ili Švedska koje sebi mogu priuštiti socijalnu politiku uz velika odricanja', zaključuje.
Štern ističe kako Vlada nije mogla ništa drugo učiniti nego opet popustiti sindikatima, jer u državi toliko načetoj krizom, prosvjedi, građanski neposluh i demontracije učinili bi samo još veće zlo. 'Ovaj dogovor Vlade sa sindikatima bio je najpragmatičnije rješenje.'
Napetu situaciju, po mišljenju Davora Šterna, najviše je iskoristila oporba i sindikati koji su se u našoj državi gotovo pa pretvorili u političku stranku. 'Sindikati su se potpuno oteli kontroli. Smatram da je Ozren Matijašević dobar vođa, ali neka onda osnuje političku stranku, suoči se s problemima financiranja te stranke jer lako je djelovati preko sindikata kojeg plaćaju radnici', kaže Štern i naglašava kako će ova ili bilo koja buduća Vlada, ukoliko želi uspjeti, morati mijenjati postojeći ZOR.