Mali broj uređaja i njihova dotrajalost bili su najčešći razlozi za duge liste čekanja, na ultrazvuk kukova dojenčadi u pojedinim bolnicama čekalo se u prosjeku četiri mjeseca, stoga je Ministarstvo s 2,7 milijuna kuna financiralo kupnju ukupno šest stacionarnih i dva prijenosna UZV aparata koji su počeli s radom prije tri mjeseca.
Pročitajte i ovo
OBJAVILI POPIS KANDIDATA
Poznato tko sve želi naslijediti Grbina na čelu SDP-a: Pogledajte čija je kandidatura odbijena
izbori sredinom rujna
Utrka se zahuktava, druga najjača politička stranka traži predsjednika, evo tko se dosad kandidirao i koji su njihovi programi
>> Studenti humanitarci: Prodajom licitarskih srca do donacija za dječju bolnicu
Po jedan stacionarni i jedan pokretni UZV dobile su KBC Zagreb i Klinika za dječje bolesti u Klaićevoj, dok su po jedan stacionarni UZV uređaj dobile KBC Osijek, Opća bolnica Slavonski Brod, Opća bolnica Sisak i Specijalna bolnica Biograd. 'Prije godinu dana u Hrvatskoj se na pregled kukova prosječno čekalo četiri mjeseca, a sva djeca bi se trebala pregledati u roku tri mjeseca. Danas se na prvi pregled u Klaićevoj čeka šezdesetak dana', istaknuo je ministar Ostojić. Trenutno je na prvi pregled kukova u toj bolnici naručeno 350 djece.
U KBC-u Zagreb sada se na prvi pregled čeka prosječno 30 dana, u KBC-u Osijek 70 dana, u Sisku lista čekanja je 60 dana, u Slavonskom Brodu 30-tak dana, a u Biogradu čeka se desetak dana, napomenuo je Ostojić. Istaknuo je da su do kupovine novih uređaja liječnici KBC-a Zagreb na Klinici za ortopediju radili na uređaju starom 14 godina, u Klinici za dječje bolesti 11 godina, u KBC-u Osijek 15 godina, u OB Sisak devet godina, u OB Slavonski Brod 12 godina, a u Specijalnoj bolnici Biograd 11 godina.
Na upit o drugim listama čekanja za koje se pacijenti žale da se ništa nije promijenilo nabolje, Ostojić je istaknuo da su zadnjih pet godina liste čekanja bile za isključivo 20 dijagnostičkih i operacijskih zahvata, a Ministarstvo sada svakodnevno dodaje 'desetine i desetine novih pretraga', zbog čega se sadašnje stanje ne može uspoređivati s bivšim. Ustvrdio je da su se liste čekanja prosječno smanjile za 25 posto.
Na novinarski upit što će biti s privatnicima od 1. srpnja, nakon ulaska u EU, istaknuo je da će sukladno potrebama sve one privatne klinike koje su u HZZO-ovoj mreži ostati u mreži, a one koje su ušle u mrežu, a nisu trebale, izaći će iz nje 'sukladno zakonima'. Ravnatelj Klinike za dječje bolesti u Klaićevoj Osman Kadić istaknuo je kako je lani na Zavodu za ortopediju obrađeno 17.500 pacijenata, 11.000 prvih pregleda, 6500 kontrolnih i 7500 UZV-a kukova kod dojenčadi.
Uzmemo li u obzir da se u Hrvatskoj zadnjih goina rađa 40-tak tisuća novorođenčadi, ispada da petina novorođene djece bude pregledna u našoj Klinici što potvrđuje odluku Ministrastva o kupnji tih uređaja, rekao je Kadić. Ustvrdio je da će oprema pomoći poboljšanju kvalitete rada liječnika na ortopediji, ubrzati protok pacijenata i skratiti liste čekanja.
Pročelnik Zavoda za dječju ortopediju Davor Bojić istaknuo je da se prije u Klaićevoj na pregled čekalo 105 do 110 dana, ali je napomenuo da tada nisu postojale transparentne liste čekanja. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook