Goran Legac, pritvoreni HAC-ov šef građenja, sjedio je u povjerenstvu koje je karlovačkoj tvrtki Aquaterm njegova, kako neslužbeno doznajemo, kuma Stjepana Ilijanića dodijelila posao opskrbe vodom dionice Dugopolje-Šestanovac, težak 44 milijuna kuna. 'Kumovsko rodbinske veze uvijek ostavljaju jednu sumnju i mislim da ovo nije bilo potrebno, jer HAC ima sasvim dovoljno inženjera i stručnih ljudi koji su mogli biti u takvim povjerenstvima', kaže Mijat Stanić, iz nezavisnog cestarskog sindikata.
Pročitajte i ovo
ZAHVALJUJUĆI USKOK-U
U drugi krug izvanrednih izbora za gradonačelnika Otoka idu koalicijski partneri s državne razine
Bez PDV-a
Cestama prošlo gotovo milijun vozila: Udarni prometni vikend HAC-u donio 7 milijuna eura
>> HAC u problemima, a nabavlja helikoptere?
Od takvih radova na izgradnji burobrana od Svetog Roka prema Maslenici, dobro je živjela i osječka tvrtka Werkos. Uzeli su 10 dodatnih milijuna kuna i s 23,8 posto gotovo dotaknuli zakonom dopuštenih 25 posto vantroškovničkih radova. 'Svakako je to jedna od sumnji da svi ti ugovori bi trebali biti dobro pregledani da se vidi zašto je zapravo uopće dolazilo do tih aneksa, zašto se uvijek za svaki posao mora nekome dodavati nešto, zašto se nikad ništa ne smanjuje', dodao je Stanić. Sumnja se da je pri tome preplaćen i kamen, jer Werkos je HAC-u uzimao 608 kuna za izgradnju ovakvih zidova protiv bure. Sindikati tvrde cijena po metru kubnom ne bi smjela prelaziti 250 kuna, no iz Werkosa stiže demantij.
'Radi se o ručnom postavljanju točno određene granulacije i vrste kamena na visini od 8 metara pod prometom i burom što nije usporedivo s cijenom ugradnje kamena iz standardnih kalkulacija', piše u demantiju. Dodatni radovi na burobranima ispod Svetog Roka skuplji su jer se ništa slično nikada nije izvodilo u Hrvatskoj, ali i svijetu tvrde u Werkosu. Je li unikatne radove izvodio i Legčev kum iz Aquaterma danas nam nije htio reći, no morat će istražiteljima, ako utvrde nepravilnosti.