No, arbiztraža neće skratiti, nego možda čak i produžiti vrijeme potrebno za postizanje sporazuma, glavna je teza kojom su slovenski mediji danas popratili ponovno spominjanje arbitraže kao rješenja.
Pročitajte i ovo
Slovenci pišu kazne
Ruža Tomašić traži od Vlade da silom obrani morsku granicu sa Slovenijom
"Vizualizacija"
Slovenska vlada objavila nove karte granice u skladu s odlukom arbitraže
Slovenski mediji to potkrepljuju navodima premijera Janeza Janše da bi arbitraža, ako se o njoj postigne dogovor, morala obuhvatiti cijelu državnu granicu, a ne samo razgraničenje na moru i Janšino ponovno postavljanje pitanja "kredibiliteta" Hrvatske.
"Hrvati su u Bruxellesu neke europske sugovornike uvjerili da je međunarodna arbitraža skoro jedini izlaz iz problema. Europska unija po prvi put se je umiješala u područje koje je do sada bilo u cijelosti dvostrano pitanje. Mnogi su time iznenađeni, no veće je iznenađenje da dvije države nisu sposobne regulirati osnovna pravila igre bez posredovanja trećega", ocjena je koju u komentaru u ljubljanskom "Delu" iznosi Stojan Žitko.
Komentator vodećeg slovenskog dnevnika izražava sumnju da će "blagi pritisak eurokracije iz Bruxellesa na dvije države biti efikasan" ako Slovenija i Hrvatska ne budu spremne da u arbitražu uključe sva sporna pitanja na granici.
"Na arbitražu je potrebno dati baš sve i tako se zapravo vratiti na početak priče. A priča (o granici) na prvi je pogled počela 1991, a zapravo već mnogo prije", navodi se u komentaru. "Bez znakova da na obje strane postoji spremnost na takvu arbitražu, ne može se mnogo očekivati. Dapače, bez obzira na Europsku uniju, rasprava o granici definitivno bi se produžila u nedogled", ocjena je komentatora "Dela".
Isti list na naslovnoj stranici ističe i navod premijera Janeza Janše da Slovenija ne odbacuje arbitražu, ali da bi ona morala obuhvatiti cijelu granicu.
Isto tako, navodi "Delo", Janša je naveo da bi slovenska javnost i parlament pred eventualni bilateralni dogovor s Hrvatskom da se ide na arbitražu o granici, od Hrvatske željeli čuti jasno pojašnjenje "zašto sporazum koji su potpisale obje države više nije dobar jer nije došlo do njegove ratifikacije". Također, navodi vodeći slovenski list, Janša je rekao da je Hrvatska "sličan sporazum potpisala s BiH, pa ga isto tako nije potvrdila, što postavlja pitanje o vjerodostojnosti".
Slovenski mediji prenose i Janšinu izjavu da Slovenija ne povezuje rješavanje otvorenih pitanja s "hrvatskom europskom perspektivom" i da je uvijek podržavala Hrvatsku na tom putu, kao i ocjenu da je bilateralna pitanja koja su otvorena ,"iako nijedno od njih nije takvo da bi imalo sudbonosno značenje", svejedno lakše rješavati "unutar istih političkih okvira".
Upravo zbog toga je postavljanje pitanja arbitraže odnosno
slovensko-hrvatskih odnosa u okvir puta Hrvatske prema Europskoj uniji "pogrešan prioritet", ocjena je slovenskog premijera.