Po objavi rezultata prvog kruga izbora kasno navečer u nedjelju Hrestak, koji slovi za kandidata predsjednika stranke Davora Bernardića, izjavio je kako je uvjeren da će SDP "iz ove utrke izaći jači, ujedinjen, stabilniji i spreman osvojiti vlast u Zagrebu".
Maras se proglasio moralnim pobjednikom
Pročitajte i ovo
o izboru ustavnih sudaca
Plenković: "Vidjeli smo još jednu blamažu SDP-a i Milanovićeva kršenja Ustava"
dramatično u saboru
Prijeti li Hrvatskoj ustavna kriza? "U ovom slučaju predsjednički izbori ne bi se mogli održati"
Njegov suparnik Maras proglasio se moralnim pobjednikom prvog kruga, ocijenivši da je 60 posto članstva SDP-a u Zagrebu "reklo 'ne' Hrestaku kao predstavniku klijentelizma u stranci koja odumire i odlučilo se za promjene", zbog čega je uvjeren u pobjedu u drugom krugu.
Aleksandra Kolarić, koja nije prošla u prvom krugu, pozvala je birače da u drugom krugu "podrže promjene", dok je Alen Čičak otvoreno apelirao da se glasa za Marasa.
Za potpredsjednike GO SDP-a Zagreba izabrani su Vesna Nađ (829 glasova), Draženko Pandek (746), Tihomir Barišić (717) i Tamara Čubretović (658).
U Predsjedništvo je birano 14 članova i u većini su izabrani kandidati bliski Bernardiću. Pobijedi li u nedjelju Maras, zagrebački SDP mogao bi se naći u situaciji zahtjevne kohabitacije.
Manje od trećine zagrebačkih SDP-ovaca izašlo na izbore
Od oko 5500 članova SDP-a u Zagrebu, pravo glasanja imalo ih je 2529, a u prvom krugu na izbore se odazvalo njih 1728, što znači da je manje od trećine članova u najvećoj SDP-ovoj organizaciji bilo zainteresirano sudjelovati u kreiranju budućnosti svoje stranke.
Zagrebački SDP u nepuna dva mandata, počevši od 2010. godine, vodio je aktualni šef stranke Bernardić, no pod njegovim vodstvom socijaldemokrati u Zagrebu nisu uspjeli polučiti uspjeh. Od nekada najjače političke opcije u Zagrebu, SDP je danas stranka sa samo šest vijećnika u Gradskoj skupštini.
Na lokalnim izborima 2017. godine SDP nije imao niti svog kandidata za gradonačelnika, nego su potporu dali tada još HNS-ovoj Anki Mrak Taritaš.
U subotu su održani izbori i u Krapinsko-zagorskoj županiji, a na njima je, kao jedini kandidat, svoj mandat potvrdio dosadašnji čelnik Siniša Hajdaš Dončić. I u Zagrebačkoj županiji, odlučeno je u subotu već u prvom krugu, SDP nastavlja s istim čelnikom, Mihaelom Zmajlovićem.
Obojica su i članovi Predsjedništva SDP-a na nacionalnoj razini i teško ih se može svrstati među Bernardićeve ljude. Kao i Maras, i oni su bili ministri u Vladi Zorana Milanovića, stoga promatrači ocjenjuju da se u aktualnom izbornom procesu na terenu vodi borba između Bernardićeve i Milanovićeve struje.
SDP-ovci Zadarske županije u subotu su izašli pred stranačke biračke kutije i za čelnicu izabrali Renatu Sabljar Dračevac, koja pripada Bernardićevoj ekipi.
Nastavak izbora u ostalim županijama
U nastavku izbornog procesa u subotu, 16. lipnja, birat će SDP-ovci u Brodsko-posavskoj, Osječko-baranjskoj, Ličko-senjskoj, Šibensko-kninskoj, Primorsko-goranskoj i Istarskoj županiji.
Dan kasnije, 17. lipnja, svoja čelništva birat će članovi SDP-a u Varaždinskoj, Sisačko-moslavačkoj, Koprivničko-križevačkoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, dok će u Virovitičko-podravskoj županiji to učiniti 24. lipnja.
Svoja vodstva 30. lipnja birat će SDP-ovci Bjelovarsko-bilogorske, Međimurske, Karlovačke županije i Vukovarsko-srijemske županije.
Odluka o izborima za Splitsko-dalmatinsku županiju još nije donesena, očekuje se da će biti poznata 17. lipnja, nakon što se održe opći izbori za mjesnu samoupravu u Splitu. Nakon što je središnjica SDP-a raspustila županijsku organizaciju Požeško-slavonske županije zbog međusobnih sukoba i odljeva dijela članstva, tamošnji su izbori otkazani.
Među gradovima u kojima SDP-ovci još nisu proveli izbore je Rijeka. Vojko Obersnel, koji je u više mandata vodio tamošnju gradsku organizaciju, nije istaknuo kandidaturu, a za njegova nasljednika 16. lipnja natjecat će se Marko Filipović i Vuk Prica. (Hina)