Ogroman požar izbio je u Lleidi u Kataloniji. Opustošio je gotovo 6000 hektara i uzrokovao smrt dviju osoba.
POSAO ZA POLICIJU
Srbin objavio fotografiju na motoru iz Hrvatske: Odmah je protjeran iz zemlje
Nije prvi put
Horor-scena na Jadranu: "Toga nema ni u reality emisijama. Brzo je postalo jasno da je situacija ozbiljna"
FENOMEN S JUGA
Matka poskok ugrizao već treći put! "Više ne silazim s asfalta"
Požar je stvorio pirokumulus, oblak dima, vrućeg zraka i pepela, i to jedan od najvećih zabilježenih u Europi. Stup dima bio je viši od 14 kilometara, a širio se brzinom od 30 kilometara na sat. Pirokumulus je bio toliko velik da je uspio stvoriti vlastito vrijeme i uzrokovati jake i nepredvidive udare vjetra od 125 kilometara na sat, pišu španjolski mediji.
Što mislite o temi? Pišite u komentaru.
Izraz pirokumulus dolazi od grčkih riječi pyro (vatra) i cumulus (nakupljanje). Iako se danas povezuje s požarima, njegovo podrijetlo leži u vulkanologiji, jer se izvorno koristio za opisivanje oblaka nastalih vulkanskim erupcijama.
Kad pirokumulusi dovoljno narastu, pretvaraju se u pirokumulonimbusne oblake, koji mogu izazvati munje, kišu i udare vjetra, čak i eksplozije. Svi ti elementi mogu potaknuti ili ponovno rasplamsati plamen, pa čak i uzrokovati nove erupcije. To je opasan ciklus, izvještava rtve.es.
Požar u Kataloniji
"Nadmašio je ljudske mogućnosti gašenja požara", "brzinom kakva nikada prije nije viđena". Tako je voditeljica Odjela za unutarnje poslove Generalitata, Núria Parlon, opisala prvi veliki požar ovog ljeta. Kasno u srijedu vatrogasci su proglasili požar pod kontrolom iako još uvijek rade na tome da ga u potpunosti ugase, piše španjolski El Mundo.
Te pojave su iznimne i sve samo ne slučajne, prema riječima stručnjaka poput Jordija Vendrella, direktora Zaklade Pau Costa i stručnjaka za ekstremne požare: javljaju se u kontekstu intenzivnih toplinskih valova, dugotrajnih suša i obilnog nakupljenog biljnog goriva, kao što se dogodilo u Segarri, u pokrajini Lleida, u ravnom, poljoprivrednom području.
Šumski požari šeste generacije u Španjolskoj – poznati kao megapožari zbog nemogućnosti da ih se kontrolira – dogodili su se u Sierra de Bermeji u Malagi 2021. i na otoku Tenerife prije dvije godine.
"Današnji požari nisu kao oni iz prošlosti; bit će ovo komplicirano ljeto", priznao je predsjednik Generalitata (katalonske vlade), Salvador Illa.
Vlada ima plan za minimaliziranje štete, kao što su propisivanje preventivnih i specifičnih karantena, upozorenja na mobitele i samozaštita stanovništva.
"Čak i da imamo tri puta više resursa, postoje određene vrste požara koje se ne mogu ugasiti", dodao je Illa.
Žrtve požara
Dvojica preminulih, 45-godišnjak i 32-godišnjak, bili su vlasnik farme i zaposlenik. Stradali su tako da je prvi otišao spasiti drugoga, koji je bio ozlijeđen zbog dima. Obojica su izašla iz vozila u kojem su se nalazila i nisu se mogla vratiti jer su bili okružena vatrom.