Prema podacima iz poslovnog izvješća Ina Grupe ta naftna kompanija je u prošloj godini ostvarila prihode od prodaje u iznosu od 18,86 milijardi, odnosno 21 posto manje nego godinu ranije, a neto dobit, bez jednokratnih stavki, je pala za 83 posto - na 58 milijuna kuna.
Pročitajte i ovo
ŠTO SE KRIJE IZA OPTUŽBI?
Energetski stručnjak o jadikovkama iz Budimpešte: "Izuzeće od sankcija bi trebalo isteći ovih dana, stoga je najbolje optužiti Hrvate"
transakcija
MOL prodaje 39 benzinskih pumpi, s Inom preuzima OMV Slovenija: "Profitirat će kupci"
Ina Grupa je 2014. godine ostvarila dobit prije kamata, oporezivanja i amortizacije (EBITDA) od 2,95 milijardi kuna, odnosno 10 posto više u odnosu na godinu ranije. CCS EBITDA bez jednokratnih stavki iznosila je 3,67 milijardi kuna, odnosno 9 posto više u odnosu na 2014. Neto dobit, isključujući učinak jednokratnih stavki, iznosila je 58 milijuna kuna ili 83 posto manje nego godinu dana ranije. No, kad se uzmu u obzir jednokratne stavke, Ina Grupa je poslovala s gubitkom od 1,42 milijarde kuna, što je 25 posto manji gubitak nego u 2014.
Radi se o rezultatu pod utjecajem posebnih stavki u ukupnom iznosu od 1,476 milijardi kuna, a najveći dio tih jednokratnih stavki odnosi se na umanjenje vrijednosti imovine u segmentu Istraživanja i proizvodnje, uslijed slabljenja cijene nafte i daljnjeg nastavka sirijske krize.
Ova naftna kompanija je zadržala manji dio imovine za slučaj da dođe do promjene geopolitičkih okolnosti i omogućavanja povratka u Siriju. Stalni napori segmenta djelatnosti Istraživanje i proizvodnja u remonte bušotina i optimizaciju proizvodnje, kao i privođenje proizvodnji novih polja, rezultirali su promjenom trenda prirodnog pada proizvodnje iz prethodnih godina. Tako je ukupna proizvodnja ugljikovodika porasla za 6 posto, a domaća proizvodnja nafte veća je za 20 posto.
Kompanija je 2015. godine uložila ukupno 1,650 milijardi kuna, što je stabilno imajući u vidu ukupno pogoršanje vanjskog okruženja, navodi se u priopćenju. Neto dug ostao je stabilan, na 3,03 milijardi kuna, dok je odnos duga i kapitala zabilježio blagi porast, ali je i dalje vrlo stabilan te iznosi 22,3 posto
Mol nadmašio poslovne planove
MOL Grupa ostvarila je u 2015. čistu CCS EBITDA dobit od 2,5 milijardi dolara, što je 13 posto više nego godinu dana prije, što se ponajviše zahvaljuje rekordnom financijskom rezultatu u rafinerijskom poslovanju. Unatoč niskoj cijeni nafte, MOL je u prošloj godini nadmašio svoj cilj od 2,2 milijarde dolara CCS EBITDA-e, navodi se u priopćenju. U rafinerijskom poslovanju, ili 'downstreamu' kako se to naziva u industrijskom žargonu navode da je postignut 'povijesno najjači financijski rezultat'.
U tom je segmentu MOL Grupa ostvarila čistu CCS EBITDA dobit u iznosu od 1,65 milijardi dolara, što je više nego dvostruko povećanje u odnosu na rezultate iz prethodne godine. 'Downstream je uspješno iskoristio prilike u vanjskom okruženju, dok je 50 posto EBITDA iznosa rezultat internih programa poboljšanja učinkovitosti, ističe suvlasnik hrvastke Ine.
U 'upstream' segmentu, odnosno istraživanju i proizvodnji nafte, EBITDA bez jednokratnih stavki iznosila je lani 719 milijuna dolara, što je za 26 posto manje u odnosu na 2014. i posljedica je pada cijena nafte. Ukupna proizvodnja ugljikovodika porasla je lani za 7 posto, na 104 tisuće boepd (barela ekvivalenta nafte dnevno). Pritom je u Hrvatskoj ukupna proizvodnja porasla za 7 posto u odnosu na prethodnu godinu, dok je u Mađarskoj proizvodnja ostala na gotovo istim razinama kao u prethodnoj godini.
MOL je ostvario i značajan slobodni novčani tijek od 2,1 milijarde dolara. Iz tvrtke ističu i kako je imovina Akri Bijeel u Kazahstanu otpisana u zadnjem kvartalu 2015. uslijed napuštanja polja. MOL je također knjigovodstveno umanjio vrijednost imovine u zadnjem kvartalu, prvenstveno zbog revidiranih prognoza za cijene nafte korištenih za vrednovanje spomenute imovine, koja se najvećim dijelom nalazi u Velikoj Britaniji.
U plinskom poslovanju lani je dosegnuta EBITDA u iznosu od 213 milijuna dolara, slično kao u 2014., izvijestili su iz MOL-a.