Biti samohrani roditelj iznimno je teško i izazovno. Osim psiholoških pritisaka, u jednoroditeljskim obiteljima česta briga su financije jer odlaskom jednog roditelja značajno se smanjuje i prihod obitelji. Upravo zato, bitno je imati na umu koja sve prava samohrani roditelji imaju jer mnogi će se često naći u situaciji kada pomisle da su na dnu i da izlaza nema. Možda neko od ovih prava roditelju može pomoći da prebrodi tešku situaciju.
Za početak je važno napomenuti tko su samohrani roditelji. Jako se često automatski pomisli samo na osobe koje su razvedene, ali postoje različite okolnosti zbog kojih obitelj ulazi u jednoroditeljsku strukturu (smrt partnera, razdvajanje, nestanak partnera i sl.). Najčešći uzrok jednoroditeljskih obitelji je razvod braka. Samohrani roditelji predstavljaju nekoga tko je neoženjen, udovac ili razveden i nije ponovno oženjen.
Zaštita na radnom mjestu
Roditelji koji sami skrbe i uzdržavaju svoju djecu imaju pravo na zaštitu od prekovremenog rada i rada u preraspodijeljenom, odnosno nejednakom radnom vremenu.
U slučaju više sile, izvanrednoga povećanja opsega rada i u drugim sličnim slučajevima prijeke potrebe, radnik je na pisani zahtjev poslodavca dužan raditi duže od punog, odnosno nepunog radnog vremena. Roditelj s djetetom do osam godina života može raditi prekovremeno samo ako dostavi poslodavcu pisanu izjavu o dobrovoljnom pristanku na takav rad. Isto je i s preraspodjelom radnog vremena, odnosno kada se puno ili nepuno radno vrijeme preraspodijeli tako da tijekom razdoblja od najviše 12 neprekidnih mjeseci, u jednom razdoblju traje duže, a u drugom razdoblju kraće od punog ili nepunog radnog vremena.
Pravo djeteta na privremeno uzdržavanje
Pravo na privremeno uzdržavanje ima maloljetno dijete za koje roditelj koji ne stanuje s djetetom u cijelosti ili djelomično ne plaća uzdržavanje te ako se utvrdi vjerojatnim da baka i djed po tom roditelju ne mogu pridonositi za uzdržavanje unuka. Zahtjev za privremeno uzdržavanje podnosi roditelj kod kojeg dijete stanuje, u područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad prema prebivalištu djeteta, po isteku tri mjeseca od pokretanja ovršnog postupka. Privremeno uzdržavanje određuje se u visini 50% zakonskog minimuma uzdržavanja.
Pravo na dječji doplatak
Doplatak za djecu novčano je primanje koje koristi roditelj ili druga osoba određena Zakonom radi potpore u uzdržavanju i odgoju djece. Pravo na doplatak za djecu stječe se i ostvaruje ovisno o visini ukupnog dohotka članova kućanstva korisnika te drugim uvjetima utvrđenim Zakonom.
Doplatak za djecu ne može biti predmet ovrhe ili osiguranja, osim prema sudskoj odluci radi uzdržavanja u korist djece za koju se ostvaruje taj doplatak za djecu. Sve poslove u vezi s ostvarivanjem prava na doplatak za djecu obavlja Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO). Za rješavanje o pravu na doplatak za djecu u prvom stupnju mjesno su nadležne područne službe i uredi HZMO-a prema prebivalištu podnositelja zahtjeva, odnosno korisnika doplatka za djecu.
Pravo na zajamčenu minimalnu naknadu
Ovisno o uvjetima u kojima samohrani roditelj živi, osigurana je novčana pomoć kako bi osigurala osnovne životne potrebe kućanstva koji nemaju dovoljno sredstava za zadovoljavanje tih potreba. Novčanu pomoć utvrdit će nadležni centar za socijalnu skrb ovisno o prihodima i osnovi imovine koju samohrani roditelj ima u vlasništvu. Detaljnije o ovoj temi pisali smo OVDJE.
Druge naknade koje mogu ostvariti korisnici zajamčene minimalne naknade su naknada za troškove stanovanja, naknada za pogrebne troškove, pomoć u prehrani, pomoć za odjeću i obuću, pomoć za osobne potrebe korisnika stalnog smještaja i podmirenje troškova ogrjeva.naknada za troškove prijevoza zbog školovanja (učenik srednje škole koji je član kućanstva koje koristi zajamčenu minimalnu naknadu).
Novčana potpora za novorođeno dijete
Jednokratnu novčanu potporu u iznosu od 309,01 eura isplaćuje Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO), a pravo na nju imaju sve zdravstveno osigurane osobe ako ispunjavaju određene uvjete. Osim ove pomoći na državnoj razini, pojedini gradovi i općine isplaćuju naknadu za opremanje novorođenog djeteta i iz lokalnog proračuna.
Prednost pri upisu u dječji vrtić
Djeca samohranih roditelja imaju prednost pri upisu u redoviti program dječjeg vrtića. Pravilnikom o upisu djece u dječji vrtić osnivači vrtića (gradovi i općine) propisuju broj dodatnih bodova za djecu samohranih roditelja. Isto tako, gradovi i općine mogu odrediti olakšice (niže cijene) vrtića.
Besplatno savjetovanje i pomoć u prevladavanju posebnih teškoća
Centri za socijalnu skrb pružaju i druge oblike pomoći, kao što je besplatno savjetovanje i pomaganje u prevladavanju posebnih teškoća. Naime, mnogi roditelji suočeni s novonastalom situacijom nisu dobro upoznati sa svojim pravima, a prije nego što ih krenu ostvarivati, za mnoge bi bilo korisno iskoristiti i savjetovanje, odnosno stručnu pomoć koja može olakšati slaganje kockica novog života.
Besplatna pravna pomoć u postupcima uzdržavanja djece
Hrvatska odvjetnička komora je dužna osigurati besplatno pružanje pravne pomoći žrtvama Domovinskog rata i socijalno ugroženim osobama u pravnim stvarima u kojima te osobe ostvaruju prava vezana uz njihov položaj. Besplatna pravna pomoć osigurava se imenovanjem punomoćnika za zastupanje bez prava na nagradu. Radi ostvarivanja besplatne pravne pomoći potrebno je Hrvatskoj odvjetničkoj komori u Zagrebu dostaviti određene dokumente.
Ne znate koja su vaša prava? Kako ih ostvariti? Država se nije previše potrudila objasniti na što sve imamo pravo, ali mi smo tu da vam pomognemo. Jer ako imaš pravo - ostvari ga.
Svoju priču pošaljite na reporter@novatv.hr.
Pročitajte i ovo
IMAŠ PRAVO, OSTVARI GA!
Znate li tko nasljeđuje nekretninu kada nema nasljednika? "Oni se toga ne mogu odreći"
Pročitajte i ovo
Imaš pravo, ostvari ga
Možda ne znate da u ovom slučaju imate pravo za besplatnu promjenu guma
Pročitajte i ovo
Imaš pravo, ostvari ga
Koja su sve prava trudnica, rodilja i roditelja? Mnoge majke ne znaju da i na to imaju pravo