"Kupila sam perilicu posuđa 19. siječnja. Stavim suđe, pere, ali izađe prljavo, a voda kapa. Stalno svira, ne mogu je ugasiti. Zovem servis, ne dolaze. Žalim se e-mailom, oni mi napišu da je perilica ispravna", požalila nam se čitateljica.
Pročitajte i ovo
Imaš pravo, ostvari ga
Na putovanju ste i trebate lijek, provjerite na što imate pravo u stranoj zemlji
IMAŠ PRAVO, OSTVARI GA!
Ostali ste bez obveznog zdravstvenog osiguranja? HZZO objašnjava što učiniti
"Živim od mirovine, odvajam od usta. Ne znam kome da se obratim", dodaje.
Kvarenje novih uređaja nije novost. Hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan prošlog je tjedna predstavila rezultate svojeg najnovijeg istraživanja o kvarenju elektroničkih uređaja.
Mobiteli, tableti i printeri na vrhu su popisa uređaja koji se najviše kvare u Hrvatskoj, a slijede ih perilice rublja i laptopi.
''U slučaju kvarenja čak 81 posto građana je kupilo novi uređaj jer je popravak starog bio neisplativ, što zbog nedostupnosti nacrta, rezervnih dijelova ili servisa. Njih 72,9 posto odlučilo se na kupnju jer nije bilo mogućnosti da se popravi stari, a njih 43,4 posto to je učinilo jer servis nije bio dostupan. Čak 90 posto građana smatra kako su rezervni dijelovi preskupi u odnosu na cijenu novog uređaja'', kazala je Borzan, inače i članica Odbora Europskog parlamenta za unutarnje tržište u zaštitu potrošača.
Kao posebno zabrinjavajuću Borzan je istaknula činjenicu da četvrtina građana kupi neispravan uređaj, ali njihova žalba nije uvažena. Stoga se u ožujku očekuje usvajanje rezolucije o pravu na popravak, čija je i sama potpisnica. Rezolucija, između ostalog, poziva i na uvođenje nove oznake popravljivosti.
"Na svakom uređaju treba biti označeno koliko je očekivano vrijeme trajanja, kakva je dostupnost i cijena rezervnih dijelova i servisa. S tim se slaže čak 78 posto naših građana", istaknula je Borzan.
No dok se pravila na razini EU-a ne promijene, pitali smo stručnjake za zaštitu potrošača što građani s ovakvim problemima mogu učiniti.
Javiti se trgovcu
"Uoči li materijalni nedostatak na proizvodu, potrošač se uvijek treba obratiti trgovini gdje je proizvod kupljen (prodavatelju), osobito ako djelatnici servisa stvaraju probleme oko popravka.
Prodavatelj je dužan rješavati njegovu reklamaciju sa servisom i osigurati da se poštuju njegova prava. Ne uspije li usmena reklamacija prodavatelju, savjetujem da potrošač prodavatelju uputi pisani prigovor poslan putem e-maila ili putem pošte, preporučeno i s povratnicom", objašnjava mag. iur. Dunja Maletić, savjetnica iz područja zaštite potrošača.
Naglašava kako se u prigovoru treba pozvati na čl. 400. st. 9. Zakona o obveznim odnosima, po kojem se predmnijeva da je svaki nedostatak koji se pojavi u roku jedne godine od dana kupovine postojao i u vrijeme kupovine, osim ako prodavatelj ne dokaže suprotno.
"Ako je zaista riječ o nedostatku, treba se pozvati i na čl. 410. istog Zakona, po kojem je prodavatelj dužan otkloniti nedostatak ili, ako je to nemoguće, izvršiti zamjenu za drugi, ispravan proizvod.
Prodavatelj mora odgovoriti i očitovati se na pisani prigovor potrošača u zakonskom roku od 15 dana. Ne odgovori li ili ako odgovor bude negativan, potrošač može izvršiti prijavu tržišnoj inspekciji (kontakt je na internetskoj stranici Državnog inspektorata) i zatražiti zaštitu svojih potrošačkih prava", dodaje Maletić.
Čitateljici koja nam se javila s problemom servis je naposljetku priznao problem, a obratila se i u trgovini u kojoj su joj odmah rekli da će joj ili vratiti novac, ili dati istu ili novu perilicu.
Ako ne znate koja su vaša prava, kako ih ostvariti, ako mislite da ste u pokušaju da ih ostvarite ostali oštećeni, obratite se nama. Javite nam što vas muči, a mi ćemo umjesto vas pitati institucije, češljati zakone, inzistirati na odgovorima i pokušati doći do rješenja. I pomoći vam. Jer ako imaš pravo - ostvari ga.
Svoj problem pošaljite na reporter@novatv.hr