Skup u šibenskim hotelima Solaris okupio je oko 230 sudionika iz 60-ak zemalja, a organizirala ga je Služba za protuminsko djelovanje UN-a u suradnji s Međunarodnom zakladom za razminiranje i pomoć žrtvama mina (ITF) te Hrvatskim centrom za razminiranje (HCR).
Pročitajte i ovo
Širi se snimka
Maloljetnik ispred škole tukao vršnjaka koji je ležao na podu: Ostali gledali i sve snimali
ubojstvo u pokušaju
Pijani muškarac divljao u kafiću, čašom razrezao čuvara i šakom u glavu udario policajca
Ravnatelj HCR-a Oto Jungwirth istaknuo je kako je i ovaj skup potvrdio da je Hrvatska u svjetskom vrhu u rješavanju problema minski sumnjivih i miniranih područja. Hrvatska je uspješno, kazao je Jungwirth, prošla tranziciju od zemlje u kojoj su problem mina prvo rješavale organizacije UN-a, da bi prije 10 godina osnovala svoj nacionalni centar za razminiranje, a danas potpuno samostalno vodi rješavanje problema razminiranja.
Podsjetio je kako je od ukupno 340 milijuna eura uloženih do sada u razminiranje, Hrvatska izdvojila oko 85 posto vlastitih sredstava.
"Osim razmjene iskustava između zemalja koje imaju minski problem te organizacija i institucija kao što su UN i Ženevski centar za humanitarno razminiranje, na skupu se raspravljalo i o ulozi žena u sustavu razminiranja, a bilo je riječi i o novim tehnologijama u razminiranju. Vrlo važna tema bila je i to kako jednostavnijim, a pouzdanim, metodama bez akcije razminiranja utvrditi i smanjiti minski sumnjive površine u čemu je Hrvatska također navedena kao uspješan primjer.
To je postignuto prikupljanjem informacija o zbivanjima na nekom području, analizom tih podataka, kartografijom, skeniranjem karata i stvaranjem baze podataka", rekao je Jungwirth.
Podsjetio je kako je do sada razminirano 250 četvornih kilometara površine, te je pod minama ostalo još 997 četvornih kilometara.
"Uklanjanje minski sumnjivog prostora nije samo posao pirotehničara, već šireg spektra struke i znanja koje treba rezultirati jasnom slikom na terenu", naglasio je Jungwirth, dodajući kako su sudionici 11. međunarodnog sastanka direktora centara za protuminsko djelovanje zadovoljni i pokaznom vježbom na poligonu Gaj kod Skradina. Tu je pokazan rad desetak različitih strojeva za razminiranje, od kojih je većina proizvedena u Hrvatskoj i s uspjehom se koriste u čišćenju minskih terena diljem svijeta.