Godišnji izvještaj o slobodi medija koji provodi Unija za građanske slobode za Europu (Liberties) pokazao je da je sloboda medija u opadanju diljem EU.
The Guardian piše kako su sve češće i sve raširenije prijetnje novinarima te napadi na neovisnost javnih emitera.
Pročitajte i ovo
Traje očevid
Dvije osobe ozlijeđene u prometnoj nesreći kod Duge Rese: Promet je u prekidu
"Smanjenje slobode medija ide ruku pod ruku s padom vladavine prava. Postoji bliska korelacija između to dvoje. Ovo je školski primjer autoritarnih režima", rekla je Eva Simon, viša službenica za zagovaranje u Libertiesu.
Najčešći slučajevi opadanja slobode medija vidljivi su kod prijetnji, zastrašivanja, nadzora i nasilja nad novinarima, kao i ograničenju slobode izražavanja i pristupa informacijama.
Pročitajte i ovo
Javna rasprava
Pobuna protiv prijedloga devetogodišnje škole: "Ovo naprosto nije izvedivo"
Liberties savjetuje Europsku komisiju da pomno prati provedbu novog europskog Zakona o slobodi medija u državama članicama za koji Simon vjeruje da je stvorio pravni temelj za poboljšanje slobode medija.
"Mnogo će toga ovisiti o nacionalnim vladama i vlastima, ali zakon omogućava da se slučajevi iznesu pred Europski sud koji će moći presuditi o tome kako funkcionira neovisnost medija u pojedinim državama", rekla je Simon.
Pročitajte i ovo
Iz minute u minutu
Završio sastanak DP-a i HDZ-a u Banskim dvorima: Razgovarali dva sata, evo što je dogovoreno
Nova EU direktiva usmjerena je i na regulaciju uvredljivih strateških tužbi koje se najčešće koriste kako bi psihološki ili financijski zastrašili protivnike poznatije kao SLAPP.
Ta vrsta zastraživanja najviše je 2023. godine korištena u Hrvatskoj, Grčkoj, Italiji, Nizozemskoj i Švedskoj.
Pročitajte i ovo
Oglasio se i grad
Petek objavio dokumente: Prije odrona na Jakuševcu Grad nezakonito izvodio radove
Najviše novinara koji su fizički napadnuti prošle godine bilo je u Hrvatskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Grčkoj i Italiji dok su u Mađarskoj i Slovačkoj bila rašireniji slučajevi zlostavljanja i prijetnji od strane političara.
Našli smo se na vrhu još jedne neugodne liste - koncentracije medijskog vlasništva zajedno s Francuskom, Mađarskom, Poljskom, Nizozemskom i Slovačkom.