"Ovo je drastičan primjer ugrožavanja novinarskih sloboda u Hrvatskoj i nezapamćeni pritisak na slobodu medija i novinare. Ako su ugrožene državne tajne, onda bi se istražni organi trebali baviti osobama koje raspačavaju tajne, a ne novinarima koji ih objavljuju", stoji u priopćenju HND-a.
Pročitajte i ovo
"štetna praksa"
Oglasio se i HND: "Intervju s Primorcem je dijametralno suprotno zanimanju novinara..."
Oštra reakcija
HND zbog lex AP-a postavio pitanje Plenkoviću pa mu poručio: "Ne pristajemo na to!"
Sumnja da je novinar, radeći svoj novinarski posao, odao državnu tajnu ne smije u demokratskom društvu biti razlog njegovog uhićenja i kaznenog progona jer je u takvom društvu pravo javnosti da zna važnije od samog navodnog objavljivanja navodne državne tajne. Tako procjenjuje i, uzimajući to u obzir, tako i presuđuje Međunarodni sud za ljudska prava u Strasbourgu, kažu u HND-u.
Međunarodne novinarske organizacije raspitivale su se već o
Peratovićevu uhićenju, a HND će o svemu odmah službeno izvijestiti Međunarodnu i Europsku federaciju novinara.
U priopćenju koje potpisuje potpredsjednik HND-a Zdenko Duka kaže se da će novinarska udruga Željku Peratoviću pružit svu potrebnu zaštitu.
>> Uhićen novinar Željko Peratović zbog odavanja državne tajne
Bivši novinar "Globusa" i "Vjesnika" sinoć je uhićen zbog sumnje da je počinio kazneno djelo odavanja državne tajne i još uvijek je u policiji na kriminalističkoj obradi. Policija i tužiteljstvo za sada
nisu službeno objavili na koji način i koju je to državnu tajnu
Peratović odao.