Velika subota je dan kada se vjernici prisjećaju Isusova počinka u grobu. Tijekom dana se ne slavi misno slavlje, već se navečer slavi vazmeno bdjenje. U crkvama oltari ostaju nepokriveni, a vjernici se mogu ispovijediti.
Pročitajte i ovo
Teške krađe
Ukrao motore, akumulatore, konope, gumenjak...: Pogledajte za što sve policija sumnjiči 39-godišnjaka
helikopterom prevezen u Rijeku
Jedna osoba ozlijeđena u požaru napuštenog objekta u Puli
Sveta misu i Uskrsno bdijenje koje se održavaju na noć između Velike subote i Uskrsa je najbogatiji liturgijski obred jer se tada svečano slavi Isusovo uskrsnuće. To je dan tišine i molitve. Crkva i vjernici zadržavaju se kod Gospodinova groba te u molitvi i postu razmišljaju o njegovoj muci, smrti. Vjernici se okupljaju oko ognja kojeg svećenik blagoslovi. Pali se i uskrsna svijeća koja predstavlja samog Isusa Krista. Upravo tim bdjenjem vjernici započinju slaviti Uskrs.
Dok su crkve danas utihnule, lijepo je vrijeme izmamilo građane na ulice i trgove - gdje nije nedostajalo uskrsnih priredbi. Osijek je dobio najveće gnijezdo, uskrsni tramvaj te zečeve na motorima.
Građanima u Puli podijeljena uskršnja firtaja s 1500 jaja
Tradicionalna fritaja sa šparogama pripremljena je u subotu na pulskoj gradskoj tržnici za sve posjetitelje, brojne Puljane i turiste, koji su se toj manifestaciji odazvali u velikom broju, tako da je podijeljeno čak 500 porcija te slasne proljetne delicije.
U pripremi fritaje od 1500 jaja stavljeno je 20 kilograma šparuga, pet kilograma mladog luka i sedam litara maslinovog ulja, a sve se na laganoj vatri pažljivo miješalo najmanje 45 minuta.
U pripremi fritaje su, među ostalima, sudjelovali i zamjenica pulskog gradonačelnika Elena Puh Belci i direktor tržnice Renato Perc.
Prekrasan proljetni dan, produženi vikend i nadolazeći blagdan Uskrsa, bili su savršen povod za ugodnu šetnju i druženje.
Osim fine marende, Puljani i njihovi gosti zaplesali su na trgu gdje je organiziran prigodni zabavni program, a mogli su posjetiti i program pod nazivom "Mirisi i okusi Istre".
Uskršnji turizam
U Istri se za uskrsne blagdane očekuje dvostruko više turista nego lani, što je i očekivano s obzirom na ovogodišnji kasni blagdan.
Najviše gostiju tradicionalno stiže iz Slovenije, Italije, Austrije i Njemačke. Ove se godine, s obzirom na nove avionske linije, za Uskrs očekuju i više turista iz ostalih zemalja, posebno Velike Britanije.
Po riječima direktora Turističke zajednice Istarske županije Denisa Ivoševića na poluotoku će biti otvoreno tridesetak velikih hotela, mali obiteljski hoteli, a mnogi će gosti odmarati i u kampovima te kućama za odmor. (Hina)