Meso 18 posto, mlijeko 30 posto, kruh 33 posto, jaja čak 62 posto. Cijene hrane su u posljednjih godinu dana u Hrvatskoj divljale
Mnogi su se ponadali da nova godina donosi cjenovno olakšanje. Ipak, čini se da se prerano ponadali.
"Ako se ovaj rat u Ukrajini nastavi, a izgledno je da će trajati desetak i više godina, u tom scenariju naravna stvar da ne možete očekivati nisku cijenu hrane jer s jedne strane imate Ukrajinu koja je važna u žitaricama, a i Rusiju koja je također važna", kaže ekonomistica Marijana Ivanov za Dnevnik Nove TV.
Koliko će cijene rasti teško je točno prognozirati, no hrana bi mogla poskupjeti oko 10 posto na razini godine, s tim da bi u prvoj polovici 2023. rast bio bitno jači nego u drugih šest mjeseci. U usporedbi sa susjednim zemljama, hrana će u Hrvatskoj poskupjeti bitno manje nego u Mađarskoj, ali više nego u Sloveniji i Italiji. Hoće li trgovci dio tog poskupljenja preuzeti na sebe?
"Mi kao kompanija koja je odgovorna nikad ne donosi odluku o korekciji cijena kad ima pritisak proizvođača preko noći. Taj rast cijena se nije prelijevao, upravo trgovci su bili brana za taj rast cijena", tvrdi direktor trgovačkog lanca Krešimir Bubalo.
I kupci misle da cijene neće rasti. Ali iz puno prozaičnijih razloga. "Cijene neće rasti jer vide da ni ovo ne mogu prodati."
Ima li onda uopće šanse da u skorom roku cijena hrane padne? Ima, ako sami počnemo proizvoditi više.
"Sve što možemo proizvesti doma svakako će utjecati na efikasnost i svi će imati nekako više prostora za zaraditi više novaca", kaže proizvođačica voća i povrća Sanja Burić.
A tko zarađuje više više, može i platiti. Cijene hrane u Hrvatskoj vrlo su blizu europskog prosjeka, a plaće tek na 40 posto. Pa onda ispada da nije zapravo hrana u Hrvatskoj skupa, nego zarađujemo - premalo.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.