Procjenjuje se da je nespecifična špilja Vrelo stara između tri i pol i četiri milijuna godina. Iako duga tek 300 metara, obiluje brojnim vrstama, kroz nju protječe podzemni tok koji nikad ne presuši, a zrak u njoj ima ljekovita svojstva.
uhićen Ekrem Imamoglu
Pismo najvećeg političkog protivnika na velikom skupu izazvalo reakcije: "Nacija je ujedinjena"
Ruski istražitelji
Vučić: "FSB je stigao u Srbiju"
prenapuhane cijene
"Tražio je 360.000 eura, mi ponudili 168 tisuća i kupili": Hrvati otkrili kako spustiti cijenu nekretnine
U petak cijeli dan ulasci i obilasci špilje su besplatni, a u subotu će posjetitelji uživati u turama sa speleologom kao i kreativnim radionicama.
U špilji je bila reporterka Dnevnika Nove TV Katarina Jusić, koja je kazala da je ta špilja, između ostalog, specifična po tome što je moguće javiti se uživo.
Speleolog Nebojša Anić istaknuo je kako je špilja Vrelo poznatija od drugih jer je ravna, ugodna za posjet, nema stepenica, prilagođena je svim dobnim skupinama, mogu je posjetiti majke s dječjim kolicima, kao i osobe s invaliditetom u kolicima.
"Ima i nešto kanala koji su izuzetno lijepi, ali ih nažalost, nismo mogli urediti za posjetitelje. Najveći problem je što bi morali devastirati te kanale da bi ih prilagodili za posjet te smanjili opasnost, nego što bi dobili", kazao je Anić.
Pročitajte i ovo
Wow!
U špilji naišao na medvjeda usred zimskog sna, uspio je snimiti nevjerojatan susret
Pročitajte i ovo
Tretmani već rasprodani
Lijek iz središta Zemlje: Kamere Dnevnika Nove TV ušle u prvu hrvatsku ordinaciju za speleoterapiju
On je govorio i o fenomenu spiljskog mlijeka koji se javlja u speleološkim objektima na većim nadmorskim visinama.
Dolazi do formiranja mješavine kalcita vode, koja kad se osuši pretvara se u prah.
Nekad su to ljudi koristili u homeopatskoj medicini.
"U tom spiljskom mlijeku pronađene su bakterije, neki mikroorganizmi, pa se vjeruje da su i oni sudjelovali u formiranju tog spiljskog mlijeka“, rekao je Anić.
Silvija Sobol iz Turističkog ureda općine Fužine kazala je da cijeli Gorski kotar bilježi petnaest posto noćenja više nego 2019. godine. U prvih šest mjeseci, kako je navela, općina Fužine imala je više od deset tisuća noćenja. Prema njezinim riječima, gostima pogoduju visoke temperature.
"Cijeli Gorski kotar je destinacija cjelogodišnjeg turizma. Imamo turističku ponudu tijekom cijele godine", rekla je Sobol te istaknula da sve atrakcije, uključujući špilju Vrelo, nude gostima mogućnost višednevnog boravka, što su sami i prepoznali.
Vjeruje da će nastavak sezone biti još bolji i posjećeniji.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr