Plaća top menadžera u privatnom sektoru, prema podacima udruge menadžera, je barem 5.000 eura pa je pitanje hoće li najbolji doći raditi za plaće koje je vlada ograničila.
Pročitajte i ovo
Dnevnik Nove TV doznaje
I njima rastu plaće! "Ovo je razumno i normalno"
Dostojanstven život
Zaboravite na Njemačku, zbog boljih plaća i uvjeta i Nijemci hrle u jednu drugu europsku zemlju: "Ne vraćam se nikad!"
Prema sadašnjim pravilima, direktori javnih poduzeća koja su na tržištu poput Hrvatske pošte, Croatia airlinesa ili HEP-a mogu imati plaću oko 22 tisuće kuna. Direktori tvrtki koje nemaju konkurencije i uzrokuju gubitke poput HAC-a i HŽ-a mogu imati plaću oko 17.000 kuna.
Vlada je odlučna da šefove uprava tih tvrtki ubuduće nađe na tržištu, a ne da ih imenuju politički. 'Za najozbiljnije pozicije moramo ići s 'head huntingom', znači tražiti te ljude i onda s njima dogovarati. Kod svih ostalih stotina, kad izuzmemo nekoliko ovih najmarkantnijih pozicija u državi, mislim da je dovoljan natječaj', rekao je Mladen Pejnović, ravnatelj DUUDI-ja.
Evo zašto vam šef ne želi dati povišicu
Predsjednik udruge hrvatskih menadžera Vladimir Ferdelji smatra da je to dobar prvi korak, ali bez ograničavanja plaća.
'Ako date zadatak menadžeru da u nekom javnom poduzeću uštedi 10 milijuna, poveća prihode za 20-30 milijuna, onda njemu dati 100.000 kuna nije ništa. Dakle njegovi čisti rezultati moraju bit mjerljivi, a njegova primanja ovisiti o ostvarenju tih rezultata', rekao je Vladimir Ferdelji iz Hrvatskog udruženja menadžera i poduzetnika CROMA.
U takvim uvjetima najbolji menadžeri tražili bi i potpunu slobodu od uplitanja politike u posao. 'Ozbiljan menadžer neće prihvatiti da bude marioneta u rukama političara', dodaje Ferdelji. Do nove godine DUUDI će donijeti i uredbe o pravilima natječaja i određivanju plaća za odabrane menadžere.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook