Slanjem izmjena Zakona o državnim službenicima u saborsku proceduru, Vlada je digla temperaturu u sindikatima državnih službenika. 'Naročito smo protiv one odredbe o izvanrednom otkazu koja daje veliko diskrecijsko pravo čelniku tijela državne uprave', ističe Boris Pleša iz Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika. On bi, prema novom zakonu, mogao službeniku dati izvanredni otkaz nakon dva upozorenja za težu povredu radne dužnosti. Ministar uprave smanjuje tenzije. Izmjene zakona, tvrdi, usmjerene su protiv neradnika.
Pročitajte i ovo
Brojne novosti
Od danas na snazi porezne izmjene, raste i minimalac: Pogledajte što se sve mijenja
dolazi novi zakon
Stiže velika promjena za obitelji koje muku muče s neplaćenim alimentacijama: Raste iznos naknada i broj korisnika
>> Vlada najavila mogućnost izvanrednog otkaza u državnoj službi
'To nije nikakva mjera odmazde. To rješenje je uneseno u zakon zbog toga da bi se riješili ljudi koji ne rade u državnoj upravi, a ne da bi se na bilo koji način dovodilo u pitanje one koji svoj posao na vrijeme i kvalitetno obavljaju', odgovara Davorin Mlakar, ministar uprave. Sindikati traže povlačenje Zakona iz procedure, i hitan sastanak s premijerkom. Oštro kritiziraju ministra Mlakara.
'To je očito ministar opasnih namjera i zahtijevamo da se taj gospodin makne jer sa njim nije moguće nikako razgovarati i ne želimo se vratiti natrag u kameno doba', kaže Dubravko Jagić iz Sindikata policije. Ne uvaži li Vlada ove zahtjeve, kreću sindikalne mjere i akcije. No ministar se ne boji. 'Zakon iz procedure nećemo povući, niti vidimo ikakvog razloga za to, mi smo već danas razgovarali s predstavnicima sindikata i nastavit ćemo razgovore', dodao je ministar Mlakar. Zakon ide u redovnu proceduru pa, ističe ministar, ima još vremena za dogovore.