Piše Marina Maričić,
09. prosinca 2009. @ 07:13
komentari
Slika nije dostupna
Državni zaposlenici, osim što ne moraju brinuti za radna mjesta, dobit će i finu božićnicu.
Podijelite
S druge strane, privatni sektor, koji im te božićnice omogućava, svojim radnicima možda ne može priuštiti isto veselje. U krojačkom salonu uz vlasnicu Ivanku Tisanić rade još dvije djelatnice, a iako posao ove godine ide lošije, bit će novca za božićnice. 'Prošle godine je bilo jako puno posla i onda sam davala 1500 kuna prije plaće i onda plaću, ove godine bit će nešto manje, jer je manje posla i na kraju mjeseca ću odlučit koliko ću im baš dati', rekla nam je vlasnica Ivana.
Ivanin suprug radi u državnoj službi i bez obzira na krizu očekuje božićnicu kao i lani, odnosno 1250 kuna. 'Ja mislim da bi se i njima trebalo bar nešto smanjiti ako ne cijela uzeti', smatra Ivana. Krizni porez plaćaju svi, bez obzira na to rade li u državnoj službi ili privatnom sektoru, ali ista formula ne vrijedi kad radniku treba dati božićnicu. No, zaposleni u državnoj i javnoj službi njih 230 tisuća pozivaju se na kolektivni ugovor.
'Možemo suosjećati sa svima onima koji to iz nekog razloga nisu dobili i kojima je zaista teško, nikome nije lagano, ali jednostavno smatramo da ono što dogovorimo da se to mora ispoštivati', tvrdi Boris Pleša iz Sindikata državnih i javnih službi. Zaposleni u privatnom sektoru kroz krizni porez će tako financirati božićnice zaposlenih u državnim i javnim službama i to u punom iznosu, iako sami možda neće dobiti ništa.