Podsjetimo, puni naziv Marakeškog dokumenta zapravo je "Globalni kompakt za sigurne, uredne i regularne migracije", a radi se o dokumentu koji ne treba ratifikaciju u državama koje su na njemu radile, što znači da u Hrvatskoj neće proći saborsku proceduru. Dokument je neobvezujuć, tako da svaka država može odlučiti što želi, a što ne iz dokumenta.
Pročitajte i ovo
Bivši predstojnik ureda
Bliski suradnik Kolinde Grabar-Kitarović otkrio kako se snašao u suludoj situaciji: "Bilo je ludo, tresu se ruke, diše se u vrećicu"
Prvi objavio Dnevnik Nove TV
Politico o bivšoj predsjednici kao kandidatkinji za čelo NATO-a: ''Može se pohvaliti jednim od najimpresivnijih životopisa''
Marakeškim dokumentom definirat će se i klasificirati migrante i izbjeglice, čime će se te dvije kategorije odvojiti jedna od druge u zakonskom okviru. Marakeški sporazum iznimno je bitan jer regulira pitanje legalnih migranata i obveza država prema njima.
Sukob na relaciji Vlada - Pantovčak
Marakeški sporazum postao je "vruća" tema u trenutku kada je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović bez objašnjenja odustala od putovanja u Marakeš, a o tome nije službeno obavijestila Vladu. Tim činom odbijanja došlo je do zaoštravanja odnosa Pantovčak - Vlada.
Predsjednica nije jasno objasnila koji su razlozi njenog odbijanja sudjelovanja na simpoziju na kojem se trebalo raspravljati o Marakeškom sporazumu, iako ga je donedavno bila hvalila, a u UN-u je već i najavila kako će ići.
"Nikako nije dobro ovakvo ponašanje i Vlade i Predsjednice koje smatram neodgovornim - prvo Vlada koja šuti, Predsjednice koja ima jedan stav - najavljuje da će ići pa da neće ići bez da je jasno rekla što je problematično u tom sporazumu. Mislim da se tako odgovorna vlast ne ponaša'', komentirao je situaciju Nikola Grmoja, saborski zastupnik iz Mosta.
Osobit problem predstavlja sukob mišljenja Vlade i Pantovčaka, jer su to dva ključna sukreatora vanjske politike Hrvatske.
"Ideja je da Predsjednica RH i Vlada surađuju i koordiniraju vanjsku politiku. Ako te koordinacije nema to onda naravno ruši rejting zemlje u inozemstvu. Predsjednica uvijek želi nekako tu pravu jezgru birača zadovoljiti, izaći im u susret, a to je radikalna desnica", kaže prof.dr.sc. Tihomir Cipek s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu.
Oglasila se i ministrica vanjskih poslova
Ministrica vanjskih poslova Marija Pejčinović Burić osvrnula se na zjave predsjednice Grabar-Kitarović o radu njenog ministarstva i generalno Marakeškog sporazuma.
"Ministarstvo je odradilo sve kako treba, kolege su odradile odličan posao oko pregovora. Dosljedni smo u svom stavu kada su u pitanju sigurne i uređene migracije. Ostajemo pri tom stavu, žao nam je da nervoza dolazi s Pantovčaka. Nismo saznali što je Predsjednici sporno u dokumentu kojim se pokušava prvi put regulirati jedno pitanje koje je dobilo na važnosti", kazala je ministrica.
Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović je oštro osudila djelovanje Ministarstva vanjskih i europskih poslova zbog toga što nije izvijestilo javnost o Marakeškoj deklaraciji o zakonitim migracijama i što sada izaziva prijepore u javnosti vezano za taj dokument.
Grabar-Kitarović ministrici vanjskih i europskih poslova Mariji Pejčinović Burić poručila je da se u njezinu ministarstvu “moraju zbrojiti”.
"Uz dužno poštovanje svim diplomatima, Ministarstvo se treba zbrojiti. Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, koje je bilo nositelj svih zadaća i koordinator pregovora o tom kompaktu, nije odradilo svoju zadaću, umjesto da objavljuje moju korespondenciju i sada pokušava izazvati nekakve prijepore u javnosti koji ne bi trebali postojati", poručila je Predsjednica u ponedjeljak.