Završeno je suđenje bivšem hrvatskom veleposlaniku u Libiji Jovanu Vejnoviću optuženom da je koristeći svoju veleposlaničku privilegiju nabavljao alkohol u sjevernoafričkoj zemlji u kojoj je na snazi Zakon o prohibiciji. Vejnović je dobio sedam mjeseci uvjetno, ako u roku od dvije godine na počini opet ovo djelo, neće u zatvor. Drugooptuženi Miroslav Krpan je dobio pet mjeseci uvjetno. Ako u roku od dvije godine ne počini opet ovo djelo, neće u zatvor.
USKOK-ov tužitelj ustvrdio je u završnoj riječi da je Vejnoviću dokazana zlouporaba položaja, a drugooptuženom djelatniku tvrtke Crosco Miroslavu Krpanu da mu je pomagao u toj zlouporabi. Podsjetio je da je u Libiji na snazi zakon o prohibiciji te objasnio da je veleposlanstvo moglo nabavljati alkohol ali samo za svoje djelatnike, a ne i za druge pravne i fizičke osobe pa je time, tvrdi, došlo do kršenja veleposlaničke privilegije i Bečke konvencije o diplomatskim odnosima.
USKOK je od vijeća pod predsjedanjem suca Siniše Pleše za Vejnovića zatražio osuđujuću presudu i izricanje zabrane obavljanja veleposlaničke dužnosti. Branitelji prvo i drugooptuženog Lina Budak i Damir Vukoja zatražili su oslobađajuće presude ustvrdivši da je sve što su optuženi činili bilo u interesu veleposlaničke službe, čija je zadaća štititi interes Hrvatske, njenih državljana i pravnih društava.
Vejnovićeva braniteljica je ustvrdila da na suđenju uopće nije utvrđeno koja je ovlast veleposlanika pa se zbog toga ne može tvrditi da je on prekoračio svoje ovlasti. Ustvrdila je da je u kaznenom postupku došlo do povrede jednakosti jer obrana nije bila u mogućnosti ispitati USKOK-ove svjedoke te da je ovaj kazneni postupak u diplomatskom svijetu izazvao zaprepaštenje i čuđenje.
'I druga veleposlanstva nabavljala alkohol'
Istaknula je da postupci optuženih nisu utjecali na tradicionalno prijateljske odnose između Libije i Hrvatske te da njihov cilj nije bio nabavljanje alkohola za fizičke osobe. 'Jasno je da je to bio interes Hrvatske i da je piće kupljeno samo radi razvijanja poslovne suradnje hrvatskih tvrtki', kazala je odvjetnica dodavši da se Vejnović konzultirao s ostalim europskim veleposlanicima u Libiji koji su mu rekli da je to uobičajena praksa u diplomatskom svijetu.
Istaknuvši kako je njezin branjenik gotovo čitav život radio u diplomaciji, časno i bez ijedne mrlje zaključila je da nije prekršio Bečku konvenciju. Branitelj Krpana naglasio je da su i druga veleposlanstva nabavljala alkohol te da libijske vlasti to toleriraju. 'Taj običaj je dugi niz godina iznad zakona o prohibiciji', kazao je Vukoja dodavši da organiziranje domjenka može biti prevaga u dobivanju poslova u slučaju kada dvije tvrtke imaju iste ponude.
>> Veleposlanik Vejnović: Ovo je sve politička farsa
Odbacio je teze USKOK da bi bez pomoći drugooptuženog bilo nemoguće nabavljati alkohol jer je, tvrdi, Ministarstvo vanjskih poslova i prije inkriminiranog razdoblja znalo da veleposlanstvo nabavlja alkohol te da ga deklarira kao prehrambene proizvode. (HIna)