''Bilo nam je to interesantno, svi su to radili pa smo postali i mi to'', rekao je Tihomir Štefić iz sela Marjančica.
Jedini problem je što im je oprema stara više od 40 godina. ''Pokušavamo nabaviti modernija, suvremenija vatrogasna vozila'', rekao je mario Kokić, zapovjednik DVD-a Marjančaci.
Poljoprivreda i vatrogastvo
Marjančaci su selo koje broji 308 stanovnika, a stotinjak njih su vatrogasci. A oni koji nisu, žive od poljoprivrede. I kažu - od toga se dobro živi.
''Nažalost danas je takva politika da se od proizvodnje povrća u plastenicima slabo potiče od strane države. Doslovce smo prepušteni sami sebi. Proizvodnja u plastenicima je dohodovna, iako je skupa od nje se može solidno živjeti'', kaže Dragan Đurković.
A od domaćih poljoprivrednika jedu i učenici u osnovnoj školi u Ladimirevcima. ''Jako mi je drago da djeca na našem području jedu domaće proizvode'', rekla je Melita Andrašić, OPG Ivana Andrašića.
U ovo kasno jesensko vrijeme ulice su puste, ali s razlogom. U brojnim slavonskim selima izumire tradicija kolinja, a ovom zasigurno neće jer mladi iz njega ne odlaze. Žene također njeguju tradiciju.
''Pravi seoski kolači, rade se od jednostavnih su sastojaka koje svaka kuća ima brašno, jaja, šećer i svinjska mast. To su stare bake svojoj djeci, unucima uvijek pravile'', rekla je Danijela Perošević iz Ladimirevaca.
Osim što čuvaju običaje, čuvaju i odjeću. Josip već 22 godine skuplja nošnje iz Slavonije i Baranje i šire. U njegovoj kolekciji ima i onih koje potječu iz 900. godine. Zbirka broji 1500 odjevnih predmeta.
Svoje nošnje rado posuđuje snašama za natjecanja i revije, a njegovu Etno kuću često posjećuju brojni gosti. ''Nazovu, pitaju bi li mogli doći vidjeti, obući. Zašto ne? - obuku se, poslikaju'', kaže Josip.
Sve dok bude mladih poput Josipa, Slavonija možda ponovno oživi.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.