U spomen na stradanje Vukovara u Domovinskom ratu danas je Vukovarom prošla kolona sjećanja u kojoj je, prema procjeni gradskih vlasti, bilo 150.000 ljudi među kojima se nalazio i predsjednik Republike Zoran Milanović te predsjednici Hrvatskog sabora i Vlade Gordan Jandroković i Andrije Plenković, član Predsejdništva BiH Denis Bećirević, ministri u Vladi, saborski zastupnici, predstavnici političkih stranaka i brojni drugi. U dvorištu vukovarske bolnice održan je komemorativni program "Vukovar - moj izbor i u dobru i u zlu" dok su na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata državna i druga izaslanstva položila vijence i upalila svijeće.
Ovo je Vukovar u brojkama.
Obrana Vukovara nakon tri mjeseca teških, krvavih i iscrpnih borbi slomljena je 18. studenog 1991. godine. Grad je pod opsadom bio ukupno 87 dana.
Odnos vojne moći sukobljene Hrvatske s jedne strane i Srbije i JNA s druge strane bio je neravnopravan.
Pročitajte i ovo
sjećanje na poginule
Niz Dunav pušteno 700 lampiona: "Bila su to teška vremena, nitko nije znao hoće li ostati živ"
Hrvatske snage u Vukovaru i okolnim naseljima brojale su oko 2500 pripadnika, dok je s druge strane grad pod opsadom držalo oko 30.000 vojnika JNA i srpskih paravojnih strana.
Infografika - Okupacija i pad Vukovara
(Foto:
Stjepan Banovic/Pixsell)
Na Vukovar je ispaljeno više od 6,5 milijuna projektila, a nakon pada Vukovara više od 7000 civila završilo je u srpskim logorima.
Pročitajte i ovo
poruke iz Kolone sjećanja
Anušić: "Vukovar se od najveće tragedije pretvorio u najveću inspiraciju i ponos"
Dosad je oko Vukovara otkriveno 56 masovnih grobnica s 2105 žrtava, a 374 osobe se i dan danas smatraju nestalima.