U Ulici kralja Tomislava u Mošćenici malo tko ne ide u minirana područja.
Pročitajte i ovo
Mine iz 1992.
Započelo čišćenje mina na granici s Hrvatskom: "Plan je da završi u 18 mjeseci"
Počeo očevid
Znate li koje hrvatske županije imaju najviše minski sumnjivog područja? "Opasnost je realna"
>> Petrinja: Krčio živicu u šumi i stao na minu pa poginuo
'Idemo brati gljive i kestene idemo, a svi mi znamo gdje su mine. Idem i ja ponekad iako je to vjerojatno ludost', kazao je Nedžad Hodžić, brat poginulog.
U Ulici kralja Tomislava svi hodaju minskim poljem, iako postoji tabla koja upozorava na opasnost.
'Nekad stoka ode u mine. Nekad odem za njima, a nekad ne. Jednom su nam koze otišle i nisu se vratile, nismo išli za njima', kazao je mještanin Mićo Dragaš.
'Nekad mina pukne u šumi i dobro. U našoj ulici je poginulo 13 ljudi', dodao je Marko Jurić.
Posljednji je prije tjedan dana htio okrčiti svoju zemlju još koji metar dalje. A 32 milijuna četvornih metara oko Petrinje je još minirano.
'Mi smo izgleda preblizu Zagrebu, pa svi misle da ovdje sve štima i da nije bilo rata. Ovdje je bila crta i mine smo postavili i mi i oni. I još nisu pobrane', kazao je gradonačelnik Petrinje Željko Nenadić.
A kad će 'berba' ne zna se. Razminiranje jednog metra četvornog stoji 10 kuna. Gradonačelnik traži pomoć države. Hrvatska je do sada u razminiranje uložila 4 milijarde kuna, a da bi sve bilo očišćeno, potrebno je još toliko. Proračun za ovu godinu je upola manji od iznosa na koji se Vlada obvezala.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.