Corn je naglasio kako po dokumentima koji su njemu predočeni kad je pisao svoj izvještaj, nijedan od očevidaca, predstavnika Ujedinjenih naroda, nije izričito rekao da je gađanje Knina u Oluji bilo neselektivno, nego samo 'da se činilo da je čitav grad meta napada'. 'Da sam ja shvatio da su svi napadi koncentrirani oko jednog cilja, a svjedok kaže da je cijeli grad meta, to bi bio izvor zabrinutosti, ali moja je reakcija zasnovana na mojem uvjerenju na temelju dokumentacije da je neprijatelj u Kninu vojne ciljeve raštrkao diljem grada, nisu bili izolirani na jednome mjestu. Budući da su neki ciljevi visoke vrijednosti bili u samom gradu, onda je neprijatelj prema gradu postupao kao da je on u cjelini nešto što valja zaštititi', rekao je svjedok obrane Generala Ante Gotovine.
Pročitajte i ovo
Eksplozija u stanu
Jutro nakon nezapamćene tragedije koja je Knin zavila u crno: "Poginuli dečko bio je duša"
Velika tragedija
Kakvu bombu je imao 23-godišnji mladić u svome stanu u Kninu?
>> 'Gotovina posao ostvario zavidno uspješno'
'Zabranjeno je raštrkane vojne ciljeve smatrati jednim velikim ciljem'
Po njegovim riječima svjedoci nisu nužno imali točnu predodžbu o tome što se i kako gađa, nego postoji i 'alternativno objašnjenje'. 'Pokušao sam zamisliti kako bi izgledao kinetički efekt veoma eksplozivnih topničkih projektila uperenih na neprijateljske vojne ciljeve raštrkane diljem grada i zato sam rekao da za ono što su očevici vidjeli postoji alternativno objašnjenje', rekao je Corn. Na pitanje tužitelja da li bi bilo zakonito i pravno prihvatljivo granatirati čitav grad da se pogode ti vojni ciljevi, Corn je odlučno rekao kako je to nedopustivo. 'Ne, zabranjeno je smatrati niz raštrkanih vojnih ciljeva u naseljenom području kao jedan vojni cilj', objasnio je i dodao kako je ta praksa odbačena.
Tuđman na Brijunima zahtijevao da se akcija izvede profesionalno
'To je jedna od ključnih točaka humanitarnog prava. Protupravna je i neprimjerena unakrsna paljba na velikom području jer je neprijatelj raštrkao mete', rekao je i dodao kako su sigurno postojali i 'dijelovi grada koji nisu prihvatljivi vojni ciljevi'. Russo se pozvao na zapovijed generala Gotovine u kojoj izdaje nalog topničkim snagama da 'grad Knin izlože topničkom udaru' i upitao svjedoka ne znači li 'takav eksplicitni jezik da je cijeli grad bio vojna meta'.
Svjedok obrane koji je specijalni savjetnik za ratna pitanja glavnom vojnom pravobranitelju u američkoj vojsci na to je rekao da bi on u američkoj vojsci zapovjedniku koji izda takvu zapovijed sugerirao izmjene, ali da se takve stvari događaju na višim vojnim razinama. 'Ja bih rekao zapovjedniku da promijeni terminlogiju kako bih izbjegao nesigurnost oko konačnog cilja', objasnio je. Međutim, dodao je, stvari treba 'razmotriti u širem kontekstu'. Pozvao se na tzv. Brijunske transkripte među kojima je, uoči Oluje, i razgovor generala Gotovine s tadašnjim hrvatskim predsjednikom Franjom Tuđmanom. Tuđman je na Brijunima rekao, spomenuo je Corn, da je 'od kritične važnosti da se zadrži međunarodna potpora i dobra volja tijekom cijelog izvođenja operacije' te da se 'treba pobrinuti da operacija bude izvedena profesionalno'.
'Ništa ne upućuje na to da je nužno sebi postavio zauzimanje Knina kao glavni cilj operacije', rekao je Corn. (Hina)