Ipak oporba podsjeća da nisu bitne lijepe riječi nego ostvarene brojke. Ekonomisti tvrde da vlast mora biti odgovorna zbog ulagača koji po ozbiljnosti političara procjenjuju isplati li se ulagati u Hrvatsku ili ne.
Pročitajte i ovo
GOST DNEVNIKA NOVE TV
Miloloža o Vladinim antiinflacijskim mjerama: "Kao profesor ekonomije mogu reći da student kod mene ne bi prošao ispit kada bi to tvrdio"
Četvrti mandat
Janša preuzeo vlast: Najavio rezanje poreza i birokracije, stigle kritike oporbe
val napada u australiji
Užas na popularnoj plaži: Ženu napao morski pas dok je plivala, u kritičnom je stanju
Slijedi očevid
Teška prometna nesreća na sjeveru Hrvatske: Poginula jedna osoba
JEZA U POLJSKOJ
Bageri iskopali desetke ljudskih fetusa i medicinski otpad, uhićena poznata patologinja
'Ja bih volio da vladini projekti uspiju koliko će uspjeti, ja sad mogu nagađati, ali meni je drago da su se projekti pojavili, a naravno treba ih ostvarit. Zadaća je velika i ozbiljna i želim puno sreće i uspjeha Vladi radi cijele Hrvatske', rekao je predsjednik Josipović o najavljenim projektima koji bi trebali pokrenuti gospodarstvo.
Iako vječno kritizira Vladu kada je u pitanju tempo provođenja gospodarskih mjera ovaj put to nije učinio. Pitanje je, ima li na to utjecaj dvosatna kava s premijerkom koju je prošlu nedjelju zabilježila naša kamera. Što god bilo, jako je važno da čelnici imaju politički konsenzus, tvrde ekonomisti, kada je riječ o dugoročnim strateškim političkim ciljevima.
>> EKSKLUZIVNO: Josipović i Kosor na kavi u četiri oka
'Samim time daju i određeno ohrabrenje međunarodnoj investicijskoj zajednici. To pruža jednu dodatnu sigurnost svima i ima pozitivan utjecaj i na gospodarski oporavak i kroz brži i kvalitetniji gospodarski rast', kaže ekonomski analitičar Zdeslav Šantić. Neodmjerene izjave, tvrdi Šantić, u južnoj su Americi izazvale gospodarsku katastrofu.
'Kroz nekakve političke utakmice odnosno pred izbore političari su davali neodgovorne izjave samim time to je predstavljalo i određenu iskru koja je dovela do gubitka povjerenja investitora i do eskalacije financijske krize i problema za gospodarstvo od kojih su se kasnije te zemlje godinama oporavljale, dodaje.
Da potezi političara utječu na gospodarstvo pokazuje i burza. Na tržištu ima novca od prodaje dionica INE. Gleda se gdje bi ga se moglo uložiti. Svaki pozitivan pomak dobra je prilika. Tako je i dionica Končara blago porasla za 5 posto u vrijeme posjeta predsjednika Josipovića tvrtki kao i promet nekoliko dana poslije.
'Brojke i rezultati privući će investitore'
No oporba podsjeća, investitori su znalci i osim poruka vlasti, oni osluškuju i poruke hrvatskih privrednika, MMF-a i rejting agencija. 'To nisu pozitivne vijesti, to su negativne vijesti i to je razlog da uz sav optimizam strani ozbiljni investitori još uvijek imaju zadršku za bilo koje investicije prema Hrvatskoj. Malo optimizma uvijek dobro dođe, ali bitno promijenit situaciju neće, tek brojke i rezultati su ono što će vratit investitore', kaže Slavko Linić iz SDP-a.
A kad bi se uz dobru suradnju lijepe riječi spojile i s brojkama, hrvatskom gospodarstvu nazirala bi se bolja budućnost.