Vojno-sigurnosni analitičar Ivica Mandić za Dnevnik Nove TV komentirao je potez srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića koji je htio tijekom dana privatno posjetiti Jasenovac.
Pročitajte i ovo
Prosvjed u Novom Sadu
VIDEO Aleksandar Vučić obratio se naciji: "U tijeku su jezivi, nasilni prosvjedi protiv Srbije, kaznit ćemo počinitelje"
urušavanje nadstrešnice
Nakon tragedije u Novom Sadu oglasio se Vučić, objavio informacije o poginulima i poručio: "Tražim političku i krivičnu odgovornost"
Pojasnio je može li štićena osoba prvog reda, poput predsjednika, ući u drugu državu kad god i kako god poželi.
"Ne dolazi u obzir. Čak ni kad je u pitanju slovenski premijer, koji je bio na ljetovanju. Što bi se dogodilo da Hrvatska ne poduzme mjere iz neznanja i da mu se nešto dogodi u Hrvatskoj?", upitao je Mandić.
"Taj dio protokola, jednako se službeno dogovara, izvan očiju javnosti", pojašnjava.
"Zamislite dužnosnike sigurnosnog sustava Srbije koji prate svog predsjednika. Da budemo vrlo jasni - dolaze naoružani uz njega", dodaje Mandić.
Postoje, pojašnjava Mandić, niz stvari koje se snimaju među njima, a jedan je i razmjena informacija sigurnosno-obavještajnog sustava jednog i drugog - da se slučajno ne dogodi pogibelj.
"Ovo je jedna loša kopija Lavrovljeve najave posjeta Beogradu. Ako je srpski svijet kao zamišljen pojam kopija ruskog svijeta, tako je i u smislu nekakvih operacija koje se provode. Zauzeli su medijski prostor i sad mi o tome razgovaramo", ističe Mandić i napominje da se "tako ne radi kod pristojnih zemalja".
Pročitajte i ovo
NAPETOST NE POPUŠTA
Oštre reakcije iz Srbije: Potpredsjednica Vlade otkazala posjet Hrvatskoj
"Sumnjam da je oružje išlo Bangladešu"
Komentirao je avion pun oružja koji je iz Niša letio za Bangladeš i koji se srušio u Grčkoj. "Vjerojatno je da je, kada se govori o papirima, end-user Bangladeš i to nije posebno kada države rade između sebe.
"No čisto sumnjam da je to oružje išlo Bangladešu zbog povezanosti Bangladeša i vojne industrije Indije. Zašto bi netko plaćao tolike troškove iz Srbije prema Bangladešu. Što je to što proizvodi Srbija, a ne proizvodi Indija?", pita se Mandić koji vjeruje da je oružje bilo namijenjeno Ukrajini te da se radi o političkoj operaciji.
"Ponovno se sjedi na dvije stolice i hoće se zadržati ista pozicija kao da rat u Ukrajini nije počeo", rekao je Mandić u razgovoru s reporterom Dnevnika Nove TV Hrvojem Krešićem.
Mandić je komentirao je i američke raketne bacače koji stižu u pomoć Ukrajini i čine razliku na bojištu.
HIMARS ima tri vrste raketa, pojašnjava Mandić. Ona s najkraćim dometom od 85 i najdužim od 300 kilometara. No i ona koja je tek u proizvodnji. "Postoji najnovija s dometom 500 kilometara, pitanje je što će Biden dopustiti da se izveze", rekao je Mandić. "Ukrajinske snage mogu nanijeti duboke udare - na logistiku i zapovjedna mjesta", dodao je.
"Problem je s HIMARS-om da se u pitanje može dovesti Krim, da je napad na Herson prema Mariupolju zato da se isključi crnomorska flota i da ne postoji točka u Ukrajini koju ju se ne može pogoditi. Tada stvarno i ne postoji", zaključio je Mandić.
Cijelo gostovanje analitičara Mandića u Dnevniku Nove TV pogledajte u priloženom videu.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr