"Svoje putovanje kao digitalni nomad započeo sam 2019. Trenutačno sam freelancer i videoproducent i živim u Hrvatskoj. Budući da sam posljednjih nekoliko godina putovao i radio u inozemstvu, naučio sam – posebno kroz svoje pogreške – kako da taj proces bude bez stresa", ispričao je Steve svoju priču za CNBC.
Podijelio je šest savjeta za koje kaže da bi volio da ih je znao prije nego što je napustio SAD.
1. Prije nego što krenete, osigurajte stalni prihod
"Ako vodite vlastiti posao ili ste freelancer poput mene, planiranje unaprijed pouzdanog priljeva prihoda od presudnog je značaja. U suprotnom, moguće je da se suočite sa stresom jer vam ponestaje novca za osnovne troškove", kaže Steve.
Pročitajte i ovo
"Budite na oprezu"
Vrijeme je potencijalno opasno u više regija, DHMZ upalio meteoalarme
2. Provjerite troškove života i napravite budžet
"Kada sam prvi put započeo svoje putovanje kao digitalni nomad, napravio sam pogrešku jer nisam imao financijski plan. Godinama sam radio na kruzerima, tako da su mnogi troškovi za osnovne potrebe (tj. stanovanje i hrana) već bili pokriveni. Nikad mi nije palo na pamet da pratim svoje troškove. Iako sam imao dovoljno novca na računu, pametno je unaprijed planirati budžet i istražiti troškove života na različitim mjestima. Primjerice, trenutačno zarađujem 4500 dolara mjesečno. Srećom, to je dovoljno za ugodan život u Hrvatskoj, gdje u prosjeku trošim 1700 dolara mjesečno."
3. Osmislite dnevnu rutinu koju možete primijeniti bilo gdje
"Ako napuštate svoje rodno mjesto na obali oceana da biste bili digitalni nomad u nekom velikom gradu, nećete moći nastaviti sa svojom rutinom, primjerice jutarnjom šetnjom plažom. Ali ponešto od navika možete ponijeti sa sobom kamo god da odete. Nisam razmišljao o tome kada sam prvi put stigao u Hrvatsku, tako da su mi dani u početku ponekad bili potpuno neorganizirani", objašnjava.
4. Ne oslanjajte se samo na Airbnb
Pročitajte i ovo
Još se provjerava
Iscurio novi sumnjivi detalj oko sudara aviona koji bi mogao sve razjasniti: Istražitelji sve provjeravaju
Pročitajte i ovo
Epsteinovi dokumenti
Lista od koje strahuje svijet: "On voli mlađe djevojke, a za njega su organizirali maloljetničke orgije"
Iako je moguće naći povoljan smještaj na Airbnbu, ima i drugih načina za to, kaže Steve. "U Hrvatskoj digitalni nomadi mogu koristiti internetske stranice kao što su DNAStay, Trawerk i GoingRemotely. Postoje i lokalne baze podataka koje imaju stotine oglasa."
5. Uklapanje u lokalno društvo ne mora biti teško
"Usamljenost je prava briga za mnoge kada prvi put stignu u novo mjesto. Ali kada putujete sami, to ne mora da značiti da ste uvijek sami. Ustvari, jedna od stvari koje najviše volim kod toga što sam digitalni nomad jest upoznavanje toliko različitih ljudi iz različitih dijelova svijeta."
6. Najgori scenariji rijetko se događaju
"U ranim fazama planiranja putovanja bespotrebno sam se stresirao jer sam previše razmišljao o svim mogućim najgorim scenarijima. Brinule su me mnoge stvari: hoće li biti jezičnih barijera, kako ću komunicirati s ljudima, što ako budem teško sklapao prijateljstva, što ako ima mnogo kriminala, što ako me pokradu… No tijekom čitavog mog iskustva kao digitalnog nomada, nijedan od najgorih scenarija koje sam očekivao nije se dogodio", naglašava Steve.