Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Akademik Davorin Rudolf

"Poruka Njemačke je nekorektna, neka se Merkel liši zabluda da nam može išta diktirati"

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Davorin Rudolf ističe kako je poruka njemačke vlade nekorektna te se Njemačka ne bi trebala miješati u granične sporove Hrvatske.

Akademik Davorin Rudolf u razgovoru za DNEVNIK.hr komentirao je objavu njemačke vlade koja je danas poručila kako se odluke arbitražnih sudova moraju poštivati.

Pročitajte i ovo Tuča u Sloveniji hladna fronta VIDEO Dijelove Slovenije poharala tuča, objavljena snimka kako se hladna fronta kreće prema Hrvatskoj Slika nije dostupna nacionalistička magla Prosvjed Radničke fronte i slovenske Levice: Priče o nacionalnim interesima u Piranskom zaljevu hrpa su besmislica

Nekadašnji ministar vanjskih poslova i profesor međunarodnog prava ističe kako nema dvojbe da se presude moraju poštivati, ali ne i odluke ovakvih sudova.

"Stalni arbitražni sud narušio je temeljno pravilo sudovanja, a to je nepristranost", kazao je Rudolf i dodao da je sve "zakuhao" predsjednik Stalnog arbitražnog suda Gilbert Guillaume.

"Nekorektna izjava"

Ističe kako je izjava njemačke vlade nekorektna.

"Mi se nismo petljali u spor Njemačke s Danskom i Nizozemskom pa neka se ni ona ne petlja u naše sporove, pogotovo kad nije ni pročitala odluku suda. Gospođa Merkel jest na čelu najjače gospodarske države u Europi, ali neka se liši zabluda da nam može bilo što diktirati ", kaže Rudolf.

Na pitanje što će uslijediti nakon objave suda, Rudolf predviđa kako će ostati teritorijalni status quo.

"Nitko nije lud da primijeni silu"

"Ne vjerujem da je bilo tko lud da bi primijenio silu. Drugo, kad se smiri situacija, mogu se povesti direktni bilateralni pregovori", kaže Rudolf.

Najboljim rješenjem smatra spor dati na rješavanje Međunarodnom sudu pravde u Haagu.

"To je glavni i jedini glavni sudski organ UN-a. Ima 15 nezavisnih sudaca koji se biraju na 9 godina. Imaju vrlo visoke plaće pa ih ne možete potkupiti", kaže Rudolf.

Podsjeća kako je taj sud rješavao granične sporove između Njemačke, Danske i Nizozemske, Velike Britanije i Francuske te Kanade i SAD-a.

 

 

 

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene